Jak čistit sprchový kout
Pokud jste právě otevřeli tento článek, tak vás zřejmě v brzké době čeká úklid vaší koupelny, a právě i sprchového koutu. Zajímá vás jak čistit sprchový kout? Poradíme vám jak ho umýt jednoduše a pohodlně.
Pokud máte nový sprchový kout, je zřejmě krásný, čistý a úklid je tak i velmi rychlý. Časem však na skle přibude nějaký ten vodní kámen, špína se usadí ve všech možných i nemožných spárách sprchové vaničky a hlavice i baterie bude celá od vodního kamene. Čištění takto zanesené sprchy opravdu není nic příjemného. Jak samotnému zašpinění a následnému častému a nutnému čištění předejít? Jak ho rychle a efektivně vyčistit? Jaké čistící prostředky použít?
Náš tip na efektivní čistící prostředky do koupelny, pro sprchový kout:
RAVAK CLEANER
https://www.cecetka.cz/ravak-cleaner/ Odstraňuje mastnotu a zbytky usazenin z vodovodních baterií, akrylátových van, vaniček, výplní sprchových koutů, dveří a vanových zástěn či dveří a keramických usazenin.
RAVAK CLEANER CHROME
https://www.cecetka.cz/ravak-cleaner-chrome/ Odstraňuje vodní kámen a zbytky usazenin z vodovodních baterií a jiných chromovaných povrchů.
RAVAK AntiCalc Conditioner
https://www.cecetka.cz/ravak-anticalc-conditioner/ Vhodný k obnově povrchu skla s povrchovou úpravou.
RAVAK Turbo Cleaner
https://www.cecetka.cz/ravak-turbo-cleaner/ Čistič odpadů účinně rozpouští ty nejhrubší nečistoty usazené v sifonech van, vaniček a umyvadel.
Základní pravidla v koupelně:
- stírejte vodu ze stěn, podlahy i dveří
- okno v koupelně nechávejte po sprchování otevřené minimálně 30 minut (případně pusťte ventilátor na 30 minut)
- dvířka sprchového koutu nechávejte otevřené
Pokud teprve plánujete, že si moderní sprchový kout do vaší koupelny pořídíte:
- Velikost obkladu – čím větší formát tím méně spár a méně úklidu
- Výplň spár – využijte speciální hydrofobní spárovací maltu
- Sklo – funkční a estetická záležitost, která vyžaduje pravidelnou péči, používejte stěrku na setření kapek vody hned po sprchování, vodní kámen se tak nebude usazovat
- Panty – vybírejte sprchový kout, který má panty a odklopný mechanismus posuvných dveří a nejlepší celokovové, které mají delší životnost a lepší funkčnost
- Odtokové žlaby – ty se při správném vyspádování podlahy postarají o rychlý odtok vody
- Sprchová hlavice – pravidelná péče prodlouží její životnost, ještě lépe pokud si pořídíte takovou, která má silikonové trysky – vodní kámen nemá šanci se usadit
- Sklo a rámy – nejjednodušší na údržbu jsou bezrámové systémy s kolmými stěnami, pokud se chcete vyhnout zanesenému sklu, jednoduše ho omezte a dejte jej pouze na jednu stěnu, případně jej zcela nahraďte závěsem z PVC či textilu
Jak čistit sprchový kout?
ODTOK VODY
Hlavní příčinou ucpaného odtoku jsou vlasy a nečistoty. Dlouhým tenkým předmětem je z odtoku odstraňte. Odstraňování nečistot z odtoku provádějte minimálně 1x za měsíc. Následně očistěte i celý odtokový žlab. Pak propláchněte horkou vodou a ujistěte se, že voda plynule odtéká.
ČIŠTĚNÍ SPRCHOVÝCH STĚN A VANIČKY
V prvním kroku sprchový kout vyprázdněte a vyndejte z ní veškeré šampony a mýdla, holicí strojky atd. Stěny a vaničku propláchněte horkou vodou, aby zmizely hrubé nečistoty. Následně celý sprchový kout i stěny a vaničku vyčistěte vhodným čistícím přípravkem na vlhkém hadříku nebo s houbičkou. Na vyčištění spár použijte také vhodný prostředek. Dejte pozor, aby se zbytečně nepoškodila spárovací hmota. Nakonec sprchový kout pořádně opláchněte, aby odpluli i poslední zbytky čisticích prostředků. Stěny sprchy a vaničku takto pořádně vyčistěte alespoň jednou do měsíce.
ČIŠTĚNÍ BATERIÍ
Nejprve baterii pořádně opláchněte. Skvrny a fleky se nejlépe čistí, když je myjete pravidelně. Doporučujeme minimálně 1x týdně. K čištění požijte vhodný čisticí prostředek. Následně baterii osušte čistým hadříkem a suchým hadříkem doleštěte.
ČIŠTĚNÍ SPRCHOVÉ HLAVICE
Sprchovou hlavici čistěte minimálně 1x za měsíc. Tím docílíte, že přes ni bude voda dobře téci a neuchytí se v ní plísně. Využijte vhodný čistič na sprchové hlavice.
ČIŠTĚNÍ SPRCHOVÝCH DVEŘÍ
Pokud máte na sprše dveře, je samozřejmě nutné, abyste věnovali pozornost i jim. Propláchnout je jen čistou vodou můžete jednou týdně, jednou měsíčně je vyčistěte pořádně i s čistícím prostředkem. Dveře následně opláchněte čistou vodou, čímž se zbaví i posledních zbytků nečistot a usazenin. Jemným hadříkem je pak osušte. Vhodným přípravkem na leštění můžete skleněné dveře pořádně doleštit.
Čistící prostředky si můžete zakoupit zde: https://www.cecetka.cz/cistici-prostredky/