Využijte dodatečné slevy 3 % na veškerý sortiment značky RAVAK! V objednávce stačí vložit kód ,,KOUPELNA,, a sleva je Vaše. Platí pouze tento týden.

Typy vinylových podlah

V poslední době si vinylové podlahy nacházejí čím dál více spokojených zákazníků. Je to především díky jejich skvělým užitným vlastnostem. Co je vlastně „vinyl“? Vinylová podlaha má stejné složení jako PVC podlaha, avšak navíc je k ní přidáno skelné vlákno pro vyšší odolnost. Jde o syntetický, zdravotně nezávadný materiál.

Vinylové podlahy mají mnoho předností, jsou odolné vůči mechanickému poškození, snadno se ohýbají, nelámou se, nevyžadují žádnou speciální údržbu, jsou rozměrově stálé, nesesychají a neroztahují se. Podlahy z vinylu jsou na trhu v širokém spektru designu. Podlahy z vinylu zvládnou věrohodně napodobit povrch dřeva, betonu, kamene nebo třeba dlažby. Jsou příjemné na dotek, mají měkký a teplý povrch. Také mají dobré tepelně-izolační vlastnosti, proto jsou vhodné na podlahové vytápění. Dobře tlumí kročejový i prostorový hluk. Pokládka podlahy je snadná, dílce do sebe jednoduše zaklapnou. Podlaha funguje jako „skládačka“ a proto se dá například při stěhování rozebrat, převézt a znovu následně složit. I případná oprava podlahy bude snadná. Podlaha z vinylu je vhodná do bytů, domů, ale i do zatěžovaných komerčních prostor, jako jsou kanceláře, prodejny, nákupní centra, sportovní centra, školy, nemocnice či jiné výrobny.

Jaké jsou druhy vinylových podlah? Dle složení nebo také vrstvení se může jednat o podlahy z vinylu a to celo-vinylové – homogenní nebo vrstvené – heterogenní. Dle použitého PVC materiálu na měkčené nebo tvrzené. Dle formátu na role (jsou široké pár metrů a dlouhé až několik desítek metrů) a dílce (nejrůznější rozměry připomínající prkna, lamely, parkety či dlaždice).

Vinylové podlahové krytiny mají 3 různé provedení pokládky:

Jako první si zmíníme plovoucí vinylové podlahy neboli zámkové podlahy (Click) na HDF desce. Jedná se v podstatě o stejný systém, kterým disponují laminátové podlahy, které jistě všichni znáte. Je zde jediný rozdíl a to, že nášlapnou vrstvu zde netvoří laminát, ale vinyl. Jde tedy o vinylovou podlahu nalepenou na HDF jádru s vyfrézovanými zámkovými spoji. Kladení je stejné jako u klasické laminátové podlahy. Plovoucí vinylové podlahy jsou v nabídce v mnoha rozměrech, proto si vyberte ten rozměr, který je pro vás nejvhodnější. Výhodou tohoto provedení podlahy je rychlost montáže a menší nároky kladené na hladkost podkladu. Malou nevýhodou může být HDF nosič, který při vytopení podlahy nebo při nadměrně mokré údržbě rád nasákne vodu. To by pak mohlo zapříčinit zdvihání spojů mezi jednotlivými dílci podlahy.

Jako druhé tu máme celo-vinylové podlahy s Click spojem, kladené na plovoucí způsob. Tento typ celo-vinylu se vyrábí v síle převážně 4-5 mm. V podlaze jsou vyfrézované zámkové Click spoje a montuje se jako klasická plovoucí podlaha. Tato podlaha je dražší než klasické dílce o síle 2 mm. V tomto zámkovém provedení se podlaha klade na speciální podložku, která je opatřená protiskluznou a přilnavou úpravou. Tuto kategorii vinylových podlah můžete využít zejména tehdy, máte-li položenou například dlažbu, nechcete ji odstraňovat a provádět finančně náročnou úpravu podkladu. Přímo na dlažbu jednoduše rozprostřete výše zmíněnou speciální podložku, která částečně vyrovná nerovnosti ve spárách dlažby a na tuto podložku naklikáte vinylovou podlahu o výšce 4-5 mm, která svou sílou taktéž zabezpečí to, že se ani po čase na vinylové podlaze nezkopírují spáry dlažby. Výhodou tohoto typu vinylu je rychlost a relativní jednoduchost pokládky. 

Jako třetí se zaměříme na vinylové podlahy v dílcích, které jsou určeny pro pokládku lepením k podkladu. Tato kategorie vinylových podlah či dílců je určena k celoplošnému lepení. Vyrábí se v sílách 2-3 mm. Dále se tento typ podlahy nabízí s přiznanou „V“ drážkou anebo bez „V“ drážky. Podklad pro kladení této celoplošně lepené podlahy musí být dokonale rovný a hladký, protože pouze tak dosáhnete požadovaného konečného efektu. V případě, že má podklad nějaké nerovnosti, můžete si být jisti, že se vám po nalepení podlahy všechny zkopírují na její povrch. Proto dbejte na přípravu podkladu. Rozdíl mezi jednotlivými značkami vinylové podlahy určené pro nalepení je i v rozměrech jednotlivých dílců. Proto, pokud si potrpíte na design, tyto rozměry nepodceňujte, protože menší rozměr (úzký a krátký) nevypadá například ve velkých otevřených prostorech dobře. A naopak větší rozměr (delší a širší) se nehodí pro prostory malé.

Věříme, že vám informace obsažené v článku pomohli s rozhodováním, jaký typ vinylové podlahy vybrat. Pokud budete potřebovat ještě s něčím poradit, neváhejte nás kontaktovat na Tel.: +420 724 535 046 nebo nám napište e-mail na: obchod@cecetka.cz nebo si sjednejte schůzku přímo u nás v showroomu v Českých Budějovicích přes naše stránky ČEČETKA s.r.o. (cecetka.cz).