Doprava zdarma od 15.000 Kč s DPH! Využijte nejlepší ceny na obklady a dlažby. Vinylové podlahy za vyjímečné ceny!

Mozaiky RAKO

Mozaiky jsou používány už od dávných dob. Tento druh dekorace je jako obklad a dlažba stále velmi populární. Také přemýšlíte, že si do vašeho domova pořídíte mozaiky a obohatíte tak jeho stěny? Mozaikové dlaždice jsou dekorativní dlaždice vyrobené z malých prvků různých barev, textur a tvarů. Mohou být vyrobené z keramiky, skla, kamene, oblázků, smaltu nebo kovu. Pokud chcete mít originální designovou koupelnu nebo kuchyni, můžete si zvolit právě mozaiky, které mají velmi širokou oblast použití.

Mozaiky jsou osvěžujícím prvkem do vašeho interiéru, ale i exteriéru. Díky zajímavému tvaru, barvám a materiálu oživí snad každou místnost. Navíc si mozaiky můžete libovolně kombinovat a dodat tak vašemu domovu jedinečný a osobitý styl. Mozaiky nabízíme na našem e-shopu v široké škále barev a tvarů i v různých cenových relacích.

Mozaiky dle druhu materiálu:

Keramické mozaiky patří mezi nejznámější typ mozaik. Keramická mozaika je nejoblíbenější a nejvšestrannější varianta. Jde vlastně o stejné provozní vlastnosti jako má keramická dlaždice, pouze o menší velikosti. Mezi hlavní výhody keramické mozaiky patří nádherná paleta barev a textur, ve kterých se vyrábí, takže převedení jakékoliv myšlenky designu do reality není problém. Další výhodou keramické mozaiky je odolnost vůči vlhkosti, extrémním teplotám a opotřebení. Keramická mozaika má vysokou pevnost, požární odolnost a trvanslivost. Všechny keramické mozaiky mají široké možnosti použití, vyniknou kdekoliv, v koupelně i v kuchyni, na podlaze i na stěně v domácnostech, ale i ve veřejných sektorech, jako jsou bazény či wellness centra. Lze je využít v interiéru i v exteriéru. Často jsou instalovány do domácností, které jsou zaměřeny do určitých tématických stylů, jako je například retro.

Skleněné mozaiky se stávají také velkým hitem. Sklo bylo vždy považováno za čistou eleganci, která dokázala prozářit každou místnost. Skleněné mozaiky jsou k dostání jak v čirém, tak i barevném provedení, s matným nebo lesklým povrchem. Skleněná mozaika ve složení je identická s obyčejným sklem, ale mnohokrát silnější než sklo. Mezi výhody patří hygiena a inertnost vůči bakteriím a mikroorganismům, plíseň se na tomto materiálu neobjevuje. Další výhodou skleněné mozaiky je odolnost vůči extrémním teplotám, vysoké vlhkosti a snadná údržba. Pro instalaci průhledných a průsvitných mozaik je lepší vzít pouze bílé lepidlo. Tento materiál lze použít v koupelnách a v kuchyních, ale i k bazénům, krbům a také pro zdobení stěn, podlah a stropů v obytných prostorech.

Jste příznivci kamene? Pak vás potěší kamenné mozaiky, které jsou typické svým asymetrickým tvarem. Kamenná mozaika se získává z různých kamenů, obvykle za použití břidlice, mramoru, žuly, travertinu, malachitu, ametystu a dalších. Zpracovává se přírodní materiál a získají se mozaikové prvky různých tvarů. Dlaždice mohou pískované, leštěné, uměle stárnuté. Přírodní odstíny kamene jsou jedinečné. Kamenná mozaika opakuje všechny vlastnosti přírodního materiálu a to odolnost vůči extrémům vlhkosti a teplotě. Kámen je silný a odolný. Materiál lze použítna stěny i podlahy, ke krbům, ale i na fasády.

Smaltová mozaika se získává lisováním a slinováním částic barevného skla s přídavkem barviv. Výsledkem je hustě zbarvený neprůhledný materiál s jedinečnými vlastnostmi. Smaltová mozaika má zvýšenou pevnost, mrazuvzdornost a odolnost proti otěru. Také je odolná proti vlhkosti, vysokým i nízkým teplotám a agresivním látkám. Nevýhodou smaltových mozaik je vysoká cena.

Posledním typem jsou kovové mozaiky. Ty se objevili relativně nedávno. Bývají vyrobené hlavně z ocele a mozasi. Kovové prvky jsou namontované na základně, která si zachovává potřebnou flexibilitu. Tvar může být libovolný - od trojúhelníků až po nepravidelné geometrické tvary. Povrch kovových mozaik může být leštěný nebo matný. Kovový materiál vyžaduje zvláštní péči, proto se nedoporučuje používat kovovou mozaiky v kuchyni. Do koupelen se vyrábí speciální kolekce nerezových mozaik. Kovové mozaiky působí v interiéru elegantně a luxusně.

Velikost, tvar a množství mozaiky:

Jednotlivé prvky, které tvoří panel mozaiky, jsou malé. Mozaikový prvek, můžeme říci také "jedna kostička na jedné mozaice" může měřit od 1 cm x 1 cm až do velikosti 5 cm x 5 cm. Obvykle jsou malé kostičky smontovány do velikosti jedné mozaiky o velikosti 30 cm x 30 cm a spojeny základnou. To je často nazýváno jako jedna série. Mozaika může mít nejen čtvercový tvar, což je nejpopulárnější formát, ale také obdélníkový, kulatý, ovlálný nebo ve tvaru kosočtverce a další.

Při nákupu můžete narazit na typ mozaiky, která se prodává v setu, což znamená, že jeden set je jedna dlaždice "mozaika". (složena z malých kostiček)
Druhou možností, s čím se můžete setkat, je typ mozaiky, která se prodáv, dle názvu, jako "dlažba" a množství je udáváno v m2. U takové mozaiky je vždy uvedeno množství v balení.

Výhody a nevýhody mozaiky:

Výhody:
Vynikající vzhled. Pomocí mozaiky můžete vyzdobit jakoukoliv místnost.
Odolnost vůči extrémům vlhkosti a teploty.
Odolnost vůči různým druhům detergentů.
Odolnost proti slunečnímu záření, zachování původní barvy po mnoho let.

Jedinou nevýhodou je vyšší cena.

Vhodné místo pro využití mozaiky: Mozaika se ideálně hodí nejvíce do koupelny a do kuchyně. V koupelně je nejčastěji využívána v místě sprchového koutu či v okolí vany, kde se vytváří kombinaci s keramickými dlaždicemi. Z mozaiky se dají také vytvářet ornamenty, panely či geometrické abstrakce. Mozaiky mohou rozložit vestavěné police a doplnit podsvícení. Často se mozaikou zdobí také okolí zrcadla a umyvadla. Jak je tomu v kuchyni? Tam se většinou mozaika instaluje jako zástěra, což je prostor nad kuchyňskou linkou, ale mozaika může být v kuchyni využita i na podlahu, zeď či do okolí jídelního stolu.

Tím ale prostor pro využití mozaiky v domácnosti nekončí. Mozaika se často používá v předsíni, v chodbě, na zdi v obývacím pokoji např. pro zvýraznění výklenku, v okolí krbu nebo v ložnici za postelí. Udává se, že mozaiky při zvolení správné barvy a se správným vzorem vizuálně zvětšují prostor a také umí zvýšit nízké stropy.

Pokládka mozaiky:

Instalace mozaikových dlaždic není o nic složitější než běžné keramické dlaždice. Veškerou práci lze provádět samostatně a postup je snadný. Prvním krokem je kvalitní příprava povrchu. Následuje vhodná volba lepidla v bílé či šedé barvě. Je nutné použít lepidlo odolné vůči vlhkosti. Běžně se používá lepidlo na dlaždice. Následně přichází na řadu realizace pokládky mozaiky a spárování. Mozaiky schnou cca 48 hodin.

Rozhodli jste se pro mozaiku? Mozaika se hodí do jakéhokoliv stylu interiéru. Místnost, kde bude použita mozaika se stane vaším klenotem a pýchou. Široká škála řešení vám umožňuje vybrat si mozaiky dle vašich snů a přání.

Novinky a trendy mozaiky pro rok 2021 nastaly s příchodem 3 nových sérií od dodavatele Rako. Jde o sérii PORFIDO. Předností dlaždic Porfido je nepochybně jejich vizuální podoba postavená na kontrastu lesklých a matných zrn a granulí, což jsou mimochodem detaily charakteristické pro klasické teraco. Nadčasový design a výborné technické parametry předurčuji dlaždice Porfido do bytových prostor i velkých objektů. Výhodou pro projektanty a architekty je široká formátová škála rektifikovaných dlaždic a doplňků s probarveným střepem, pestrost a rozmanitost výrobků. Výrobky označené ABS (antislip-R10/B-smooth) se vyznačují hladkým na dotek příjemným povrchem s protiskluzností R10/B při zachování výborné čistitelnosti. Dále jde o sérii VEIN. Tato série má vzhled carrarského mramoru v klasickém provedení. Mozaiky jsou rektifikované matné nebo lesklé. Dokonalý vzhled kamene si v porovnání s originálem navíc zachovává výhody keramických výrobků a snadné čištění, mechanickou a chemickou odolnost, ekologickou nezávadnost atd. Pro dekorování větších ploch stěn jsou v nabídce obkládačky s jemným liniovým reliéfem nebo dvě varianty řezané mozaiky 5 x 5 cm. S mozaikami lze pracovat klasickým způsobem nebo je rozřezat a jejich následným pravidelným natáčením vytvořit dekorativní plochy, které zvýrazní exkluzivitu koupelny. Ke kombinování doporučujeme dlaždice ze série Quarzit. Další novou sérií je SPCETRA. Předností rektifikovaných obkládaček je, že zvládají styl moderní koupelny ve více barevných provedeních. Výrobky ze série Spectra jsou vhodné pro obkládání celé stěny, jako by byla použita tapeta, nebo si s nimi můžete kreativně pohrát a vytvořit dekorativní prvky – například vložit pruh do jednobarevné plochy stěny. Stejně tak lze použít i řezanou mozaiku 5 x 5 cm. Spectra odpovídá aktuální módě, která odvážně kombinuje různé povrchy, proto doporučujeme na podlahu vhodné dlaždice v dekoru dřeva např. série Saloon, Faro či Board, pro více industriální vzhled poslouží dlaždice série Rebel nebo homogenní dlaždice Blend.

V případě potřeb a dalších informací nás kontaktujte na Tel.: 724 535 046 nebo si přes náš e-shop sjednejte schůzku a navštivte náš showroom v Českých Budějovicích.