Doprava zdarma od 15.000 Kč s DPH! Využijte nejlepší ceny na obklady a dlažby. Vinylové podlahy za vyjímečné ceny!

Instalace sprchového koutu – krok za krokem

Pro fanoušky sprchování, pro ty, kteří dávají přednost mytí pod padajícím proudem vody nežli ve vaně nebo pro ty, které čeká montáž sprchového koutu, přinášíme nový inspirativní článek. Dnes se budeme věnovat instalaci sprchového koutu. Povíme si základní informace a rady pro montáž a instalaci sprchového koutu. Výhodou sprchování je, že je rychlejší, hygieničtější a levnější než klasické koupání ve vaně. Sprchové kouty také šetří místo v koupelně, a to je pro mnoho domácností prioritou.

Jak na montáž a instalaci sprchového koutu?

Přinášíme Vám jednoduchý návod, tak aby to zvládl každý.

Pokud za sebou již máte úspěšný výběr sprchového koutu, přichází na řadu instalace. Instalaci můžete přenechat odborné specializované firmě nebo se rozhodnout pro samostatnou instalaci. Profesionální firma zajisté odvede skvělou práci, výsledek bude dokonalý, ale také za ni dostatečně zaplatíte. Pokud tedy chcete při instalaci sprchového koutu ušetřit, můžete si sprchový kout nainstalovat sami. A že to není tak složité, Vám ukážeme dnes. 

Ať už plánujete instalaci sprchového koutu s vaničkou nebo bez vaničky, vždy ho můžete umístit na libovolné místo v koupelně. Nejvhodnějším místem pro sprchový kout je roh místnosti nebo výklenek. Ve zvoleném prostoru je důležité efektivně vyřešit odtok vody směrem k odpadu ve stěně. Lze ho řešit pomocí odtokového žlabu nebo sifonového odtoku. Spád, kterým odtéká voda by měl být vždy 2 %, což znamená alespoň 2 cm na jeden metr. V případě sprchové vaničky stačí kontrolovat jen spád trubky od odtoku vaničky ke stěně. V případě sprchového žlabu musíte dosáhnout spádu podlahy směrem k odtoku. V obou případech je dobré kontrolovat zvukovou izolaci sprchy v úrovni stěn i v úrovni podlahy. Pro montáž sprchové zástěny můžete použít bezrámovou, částečně orámovanou anebo zcela orámovanou sprchovou kabinu.

Pokud realizujete sprchový kout s vaničkou, máte práci o něco jednodušší než při realizaci sprchového koutu bez vaničky. Pokud máte připravený prostor pro instalaci, vytvořte si na podlaze otvor pro odtok. Následně upevněte vaničku pomocí vanových úchytek. Pro izolaci je vhodné použít těsnící pásku, na kterou nalepíte protihlukovou izolaci. Na řadu přichází spojení odpadu s odpadní trubkou ve stěně. Vhodné je použití HT trubek. Po zkompletování odtokové soupravy můžete definitivně postavit vaničku a zafixovat ji. Okraje sprchové vaničky podložte tvárnicemi a potom i všechny volné plochy. Montáž sprchové kabiny neboli stěny sprchového koutu záleží na tom, jaký typ sprchy máte. Existují bezrámové, částečně orámované a zcela orámované sprchové kabiny. Kabinu pak postavíte na vaničku a zasunete do lišt. Na závěr přidáte dveře a nasadíte vnější profily. 

Jestliže realizujete sprchový kout bez vaničky, připravte se, čeká Vás mnohem více práce než se sprchovým koutem s vaničkou, ale výsledek bude stát za to. I když je montáž pracnější, sprchový kout bez vaničky je rozhodně modernější a esteticky hezčí řešení. Výchozím stavem pro instalaci sprchového koutu bez vaničky je výřez v koupelně, kde pod úrovní podlahy musíte nejdříve vyřešit odtok vody ze sprchového koutu. Spád musí být alespoň 2 %. Nejdříve smontujte sprchový žlab. Montáž se podle typu modelu liší. Praktickou věcí jsou nožičky na sprchový žlab, které lze nastavit do libovolné podlahy. Žlab umístěte do výřezu a nastavte jej tak, aby postavený byl v úrovni podlahy. Zatlučte hmoždinky a žlab přišroubujte. Poté spojte žlab se stěnovým přípojem. Jak izolovat sprchový kout a jak vyplnit prostor kolem žlabu? Použijte okrajové izolační pásy. Na dno výřezu poté vložte několik izolačních desek a rychleschnoucí potěr. Za žlabem vytvarujte mírný spád, aby se zde voda nezachytávala. Plochu upravte hladítkem a počkejte, až potěr uschne. Poté odstřihněte přečnívající izolační pásy. Penetrujte podlahu i stěny a pak na podlahu sprchového koutu položte ještě izolační rohož. Vyřízněte plochu pro sprchový žlab. Poté nalepte těsnicí pásky mezi podlahu a sprchový kout a utěsněte stěny tekutou izolací. Pak konečně položte dlaždice. Pohlídejte správné spárování. Jak na montáž sprchové zástěny? Sprchových zástěn existuje celá řada. Při jejich montáži se řiďte pokyny výrobce. Důležité je na zeď umístit stěnové profily a pomocí vodováhy si pohlídat, že drží rovně. Do stěnových lišt pak vložíte sprchové příčky. Opět zkontrolujete, zda stojí rovně, a poté je zajistíte šrouby s těsněním. Na závěr přijde montáž sprchových dveří.

Výhody a nevýhody obou typů sprchových koutů?

Designový sprchový kout bez vaničky působí jako přirozená součást koupelny a je více trendy. Má možnost bezbariérového vstupu a snadnou údržbu. Jeho nevýhodou je náročná montáž.

Klasický sprchový kout s vaničkou je rozhodně levnější variantou, snadno se instaluje a vanička dobře drží teplotu vody. Nevýhodou je, že se hůře čistí, nevypadá tak esteticky a nemá bezbariérový přístup. 

Veškeré koupelnové vybavení, sprchové kouty, sprchové vaničky, sprchové dveře, žlaby a rošty, zástěny Walk-in, sprchy a sprchové příslušenství můžete z pohodlí domova objednat a zakoupit na našem e-shopu Čečetka s.r.o. V případě potřeb nás kontaktujte na Tel.: +420 724 535 046 nebo nám napište e-mail na: obchod@cecetka.cz