Doprava zdarma od 15.000 Kč s DPH! Využijte nejlepší ceny na obklady a dlažby. Vinylové podlahy za vyjímečné ceny!

Bezbariérové koupelny

Bezbariérové koupelny jsou v současné době moderním trendem. Jde o pohodlně zařízené koupelny pro pohybově limitované osoby, které vyžadují jiné řešení prostoru i jiné tvary a rozměry koupelnových prvků než v běžných koupelnách. Co se ale týká vzhledu a atmosféry koupelny, neexistuje žádný rozumný důvod pro to, aby koupelna pro handicapované osoby v něčem zaostávala za moderní designovou koupelnou pro zdravé uživatele. Bezbariérové koupelny navíc mohou využívat jak osoby s omezenou hybností a senioři, tak i zcela zdraví jedinci. Bezbariérové koupelny jsou prostě praktické všemi směry.

Jak na koupelnu bez bariér?
Pro koupelnu bez bariér by mělo platit, že by měla být praktická, bezpečná a měli by se v ní cítit všichni dobře.

Jak zajistit koupelnu bez překážek?
Jaké koupelnové prvky by v koupelně být neměly a jaké pomocné prvky naopak v koupelně bez bariér nesmí chybět?

Dostatek místa k bezpečnému pohybu
Koupelna pro uživatele se speciálními potřebami musí zajistit kromě specifických pomůcek hlavně dostatek místa k bezpečnému pohybu. Pro starší či handicapované osoby je velmi důležitý bezbariérový vstup do místnosti. Mezi dveřmi by tedy rozhodně neměl být instalován prah. Dveře by také měly být široké minimálně 90 cm oproti běžným 60 cm, aby měl každý člověk pohodlný vstup.

Protiskluzová podlaha a dostatečná nosnost stěn
Zároveň je zásadní myslet také na podlahu, která by měla být opatřena protiskluzovou úpravou. V neposlední řadě pak také na konstrukci stěn, jež by měly unést ukotvení pomocných madel s nosností 150 kg. Pokud stěny dostatečnou nosnost nemají, využijte pro instalaci podomítkové systémy (moduly).

Další pomocné prvky koupelny bez bariér
Jaké jsou další produkty významně ulehčující užívání koupelny handicapovaným osobám?

Toaleta
Jedná se především o prodlouženou či zvýšenou toaletu. Zvýšené WC mísy jsou navrženy hlavně pro uživatele odkázané na invalidní vozík, pro starší a pohybově omezené občany. Ocení je rovněž osoby s nadměrným vzrůstem. Toalety mají zvýšenou instalační výšku a mohou mít i vysoké sedátko.

Naše tipy:

https://www.cecetka.cz/jika-deep-by-jika-zvysena-wc-misa-45cm-h8236180000001/

https://www.cecetka.cz/jika-deep-by-jika-zvysena-wc-misa-48-cm-h8236170000001/

https://www.cecetka.cz/jika-lyra-plus-samostatne-stojici-wc--ploche-splachovani--svisly-odpad-h8253870000001/

https://www.cecetka.cz/jika-lyra-plus-samostatne-stojici-wc--ploche-splachovani--vodorovny-odpad-h8253860000001/

V blízkosti toalety pro handicapované by mělo být vše "na dosah ruky". Někomu to může znít jako "pohodlnost" ovšem pro jiného jde o "nutnost". Proto musí u toalety být v těsné blízkosti splachovací zařízení (tlačítko), držák na toaletní papír i pomocná madla pro snadnější pohyb a manipulaci postižených osob.

Umyvadlo a baterie
Vhodně zvolené umyvadlo umožňující snadný přístup i z kolečkového křesla a ergonomická vodovodní baterie jsou základem pro každou koupelnu bez překážek. Umyvadlo by mělo být široké a speciálně tvarované s upraveným spodním sifonem, který lze zabudovat do zdi. Do koupelen bez bariér se nedoporučují žádné skříňky pod umyvadlo, které by mohly omezit pohyb v okolí umyvadla. Ce se týká vodovodní baterie, je vhodnější volit co možná nejdelší ovládácí páku. Protože čím delší je páka, tím menší síla je zapotřebí k jejímu ovládání.

Vanička a sprchový kout
Vaničku vybíráme pro montáž do roviny nebo zvolíme alternativní řešení ve formě praktického sprchového žlabu. Sprchový kout vybíráme určitě s bezbariérovým přístupem, který představuje nejjednodušší variantu. Minimální rozměr sprchového koutu pro handicapované je stanoven na 90 x 90 cm s šířkou vstupu alespoň 90 cm. Do sprchy je vhodné použít podomítkovou termostatickou baterii, která zajistí jak snadné ovládání, tak i optimální teplotu vody pro sprchování a nehrozí opaření. Do sprchového koutu určitě patří také madla, která jsou na trhu k dostání v mnoha variantách a je vhodné je ve sprše a v celé koupelně rozmístit tak, aby byly oporou a všem postiženým usnadňovaly pohyb po celém prostoru koupelny. Madly a držáky proto vybavte koupelnu dostatečně, použijte je všude tam, kde jsou potřeba. Do sprchy také patří pohodlné sedátko, které je vhodné umístit naproti sprchovému setu s baterií.

Věříme, že Vám všechny tyto rady a doporučené koupelnové produkty pomohou k zařízení dokonalé a bezpečné bezbariérové koupelny.
Speciální koupelnové produkty pro handicapované mohou být použity jak v domácnostech, tak i ve veřejných prostorech.

Pokud budete potřebovat s čímkoliv poradit, neváhejte nás kontaktovat na Tel.: +420 724 535 046. 
Nebo nám můžete napsat e-mail na: obchod@cecetka.cz
Na našem e-shopu objednáte vše on-line a z pohodlí Vašeho domova.