Využijte dodatečné slevy 2 % na veškerý sortiment značky RAVAK! V objednávce stačí vložit kód ,,KOUPELNA,, a sleva je Vaše. Platí pouze tento týden.

Instalace odtokového žlabu

Vybrali jste si nový sprchový kout na dlažbu a přemýšlíte o instalaci odtokového žlabu? Na co si dát pozor při realizaci odtokového žlabu? V tomto článku Vám přinášíme několik základních rad a tipů pro správný výběr, montáž a instalaci odtokového žlabu.

Jak zvolit správný odtokový žlab?

Pokud Vás zaujal spíše sprchový kout na dlažbu, je potřeba dobře vybrat i odtokový žlab, který bude perfektně ladit s designem sprchového koutu a celé koupelny, ale také bude maximálně funkční a s vhodnou kapacitou průtoku.

Kritéria výběru odtokového žlabu:

Umístění žlabu – v současné době jsou na trhu odtokové žlaby pro umístění uprostřed místnosti nebo také žlaby ke zdi.

Design – estetická stránka žlabu je velmi důležitá. Na výběr jsou nerezové žlábky s mřížkou nahoře nebo žlábky ukryté, které po vyplnění dlažbou splynou s podlahou ve sprchovém koutě.

Kapacita průtoku žlabu – musí být v souladu se sprchovou baterií. Již při pořizování sprchové baterie by Vás měl prodejce informovat, jaké je průtokové množství baterie a odtokový žlábek by měl odpovídat tomuto průtoku. Žlab by neměl mít nižší kapacitu průtoku, protože by pak nemusel pojmout tolik vody, kolik by protékalo a mohlo by dojít k hromadění vody ve sprchovém koutu.

Frekvence použití – jak často daný sprchový kout budete využívat? Od toho se odvíjí volba podlahové vpusti. Při vysoké frekvenci využívání sprchového koutu je ideální volbou žlab z chemické oceli, který je odolný. Při nízké frekvenci využívání sprchového koutu je možné využít vpusť se suchou či kombinovanou zápachovou uzávěrou.

Jaké jsou podmínky pro montáž odtokového žlabu?

Ve sprchovém koutě musí být dostatečně vysoká prahová lišta.
Podlahu je nutné dobře vyspádovat.
Odpadní potrubí by mělo mít minimální průměr 50 mm.
Je zapotřebí dobře odhadnout vrstvy betonu, hydroizolace a správné lepení dlažby.
Výška okraje žlabu musí být identická s tloušťkou dlažby.

Co je důležité při montáži a instalaci odtokového žlabu? 

Ten, kdo by chtěl mít s instalací sprchového koutu včetně žlabu minimální práci, nabízí se možnost využití již překonané sprchové vaničky. Sprchový kout s vaničkou bude působit určitě čistě a příjemně, ale modernějším řešením v dnešní době je již sprchový kout v kombinaci s dlažbou a odtokovým žlabem. Působí dokonale a elegantně.

Když se rozhodnete pro sprchový žlab, je zapotřebí kvalitní řemeslná práce, ideálně od koupelnového experta, vhodná podlahová konstrukce, minimální stavební výška a v případě rekonstrukce staršího domu i statika. Odtokový žlab přináší čistý a sladěný vzhled koupelny. Sprchový kout je lépe integrovaný do interiéru. Koupelna je dokonce opticky větší, protože podlaha sprchy zůstává volná.

Jaké jsou varianty spádování žlabu?

Při spádování se projeví výhody odtokového žlábku ke zdi – podlaha se spáduje jen jedním směrem, což ulehčuje práci. V případě, že jste zvolili odtokový žlábek do prostoru, esteticky zajímavější variantu, musíte spádovat podlahu všemi směry ke středu.  

Jak probíhá samotná instalace odtokového žlabu?

Prvním krokem je příprava prohlubně v podlaze v optimální hloubce 10 – 15 cm. Následně dochází k usazení odtokového žlábku, připevnění hmoždinkami, vyrovnání, napojení na odpad a k utěsnění. Závěrečným krokem je vyplnění spáry mezi dlažbou a žlabem vhodným tmelem. 

Odtokové žlaby do sprchových koutů, další koupelnové vybavení a vše pro interiéry, seženete na našem e-shopu ČEČETKA s.r.o.
Pokud budete potřebovat s čímkoliv poradit, neváhejte nás kontaktovat na Tel.: +420 724 535 046. 
Nebo nám můžete napsat e-mail na: obchod@cecetka.cz