Doprava zdarma od 15.000 Kč s DPH! Využijte nejlepší ceny na obklady a dlažby. Vinylové podlahy za vyjímečné ceny!

Jak vybrat skleník?

Skleníky, altány či pergoly jsou oblíbenými prvky v zahradách po celém světě. Skleníky poskytují ideální prostor pro pěstování rostlin, altány a pergoly zase umožňují relaxaci a setkávání s přáteli a rodinou. Tyto konstukce mají mnoho výhod a mohou významně obohatit prostor Vaší zahrady. V tomto článku se podíváme především na skleníky a na to, jak správně vybrat ten ideální pro Vaši zahradu.

Skleníky jsou zvláště užitečné pro zahradníky a milovníky rostlin. Poskytují kontrolované prostředí, které je ideální pro růst rostlin nejen v létě, ale po celý rok. Skleník vytváří dokonalé mikroklima, které chrání rostliny před nepříznivými povětrnostními podmínkami, jako jsou nízké teploty, silný vítr nebo přílišné slunce. Díky tomu můžete pěstovat rostliny, které by jinak venku nepřežily, a prodloužit si tak sezónu zahradničení. Další výhodou skleníků je ochrana rostlin před škůdci a chorobami. Skleníkové prostředí omezuje přístup škůdců a zabraňuje jejich šíření, což vede ke zdravějším a výnosnějším plodinám. Skleník také chrání rostliny před přílišnou vlhkostí nebo deštěm, což snižuje riziko plísní a hniloby. Mnoho zahradníků si skleníky oblíbilo pro pěstování zeleniny a bylinek. Díky skleníku můžete mít čerstvou zeleninu po celý rok a vytvořit si vlastní zásoby. Můžete také experimentovat s pěstováním exotických rostlin, které byste jinak v našem klimatu nemohli úspěšně pěstovat.

Jak postupovat při výběru skleníku?

1) Kam a jak skleník postavit na zahradě. Umístění a velikost skleníku často vychází z možností, které Vám poskytuje Vaše zahrada. S ohledem na zajištění vhodných podmínek pro pěstování plodin ve skleníku, je klíčovým faktorem dostatek světla. Pro dostatek slunečních paprsků je vhodné nasměrovat skleník, konkrétně jeho nejdelší část, směrem na jih. Také je nutné, aby skleník nebyl ve stínu a mohl přijímat sluneční svit po co nejdelší část dne.

2) Tvar skleníku - obloukový nebo klasický hranatý? Tvar konstrukce skleníku je rozhodně důležitým kritériem výběru. Mezi základní úrovně patří skleníky obloukové a hranaté se sedlovou střechou, které se také nazývají áčkové skleníky. V současnosti se větší oblibě těší obloukové skleníky, které jsou díky aerodynamickému tvaru konstrukce až o 60% odolnější. Povrch oblouku skleníku tvoří celistvé pláty, což oceníte především při bouřce a silném větru. Klasický hranatý typ skleníku naopak oceníte při montáži. Skleník je často dodáván v jedné krabici a výhodou je již nařezaná výplň skleníku.

3) Výplň skleníků. Je lepší polykarbonátový nebo skleněný skleník? Vámi zvolený tvar skleníku do značné míry ovlivňuje možnosti výběru výplně. Existují dvě varianty výplní skleníků, je to polykarbonát a sklo. U klasických hranatých skleníků můžete vybírat z obou variant prosklení. U skleníků obloukových pak vychází omezení ze samotného tvaru, kdy skleněné výplně nelze ohýbat. Takže u obloukových skleníků je jediná možnost a to mít polykarbonátovou výplň.

4) Volba materiálu konstrukce. Z jakého materiálu se vyrábí konstrukce skleníku? K nejprodávanějším materiálům skleníkové konstrukce patří hliníkové a ocelové profily. Hliníkové profily vynikají především svojí lehkostí, snadnou péčí a snadnější manipulací při stavbě skleníku. Hliník se na vzduchu rychle pokryje tenkou vrstvou oxidu hlinitého, který pak chrání kov před další oxidací a korozí. Materiál si svou daň ovšem vybírá na malé stabilitě a odolnosti skleníku. Lehkou hliníkovou konstrukci je nutné velmi pečlivě připevnit na pevný základ. Druhou zmiňovanou variantou jsou ocelové profily. Tyto profily jsou v převážné většině pozinkované, což přispívá k jejich odolnosti vůči korozi a také k jejich dlouhověkosti.

5) Ukotvení skleníku. Jak ukotvit skleník, aby při větru neuletěl? To je jeden z nejčastějších dotazů. Také existují dvě možnosti ukotvení. Jedná se o ukotvení do země a nebo na betonovou vyzdívku. Do země znamená zakopání či zavrtání spodní části skleníku do země. Např. u obloukových skleníků jde o ukotvení profilů do země. K vyvrtání děr do země Vám pomůže vrták či lopata. Klasické áčkové skleníky profily nemají. Jejich kotvení probíhá pomocí kotevních sad či zemních vrutů nebo je možné si k těmto skleníkům dokoupit kovovou základnu. Betonový základ, druhá varianta ukotvení, je často vytvořena například ze ztraceného bednění.

6) Jaká je další výbava do skleníku, která by se Vám mohla hodit? Mezi doplňky do skleníku patří střešní okna, poličky, stolky, regály, ruční zahraní nářadí, teploměry, vlhkoměry a další. V období velkého sucha Vám také může pomoci promyšlený systém zavlažování ve skleníku. To znamná, mít přístup k vodnímu zdroji.

Plánujete pořízení nového skleníku na Vaši zahradu? Pak se podívejte na náš e-shop a vyberte si z naší široké nabídky skleníků a altánů. V případě potřeb nás kontaktujte: Tel.: +420 724 535 046 (Po-Pá 9 - 18 hod). Nebo nám napište e-mail: obchod@cecetka