Využijte dodatečné slevy 2 % na veškerý sortiment značky RAVAK! V objednávce stačí vložit kód ,,KOUPELNA,, a sleva je Vaše. Platí pouze tento týden.

Jak správně vybrat stavební chemii?

Čeká Vás rekonstrukce, stavební úpravy v domácnosti, nové projekty či dokončovací práce? V dnešním článku si povíme něco o tom, jak správně vybrat stavební chemii, bez které se při těchto stavebních úkonech rozhodně neobejdete.
 
Silikon, lepidlo, tmel nebo pěna? To vše jsou výrobky, které řadíme do kategorie stavební chemie. Jsou zapotřebí pro všechny typy staveb, ať už plánujete drekonstrukci koupelny, složení sprchového koutu, usazení umyvadel, instalaci kuchyně, stavbu plotu či vytvoření nového chodníku na zahradě. To, že na projekt byla použita nekvalitní stavební chemie, poznáte velmi snadno. Na první pohled uvidíte nerovnosti, netěsnosti či jiné trhliny v materiálu. Tyto jevy se pak negativně projeví na bezpečnosti a trvanlivosti konstrukce. Žádný kutil nechce, aby práce, na které dělal i několik týdnů, vyšla vniveč. Proto Vám přinášeíme návod, jak správně vybrat stavební chemii pro konkrétní projekty.
 
Jak vybrat tmel?
 
Někdo použije tmel jen na sádrokartonové konstrukce, jiný potřebuje tmelem vyrovnat či přetmelit omítky nebo stěrkovat betonové monolitické či prefabrikované konstrukce. Který tmel ale vybratM Jako první si vždy všimněte označení CE. CE znamená, že výrobek odpovídá normám Evropského hospodářského prostoru. Kód značí i doplňkové charakteristiky, takže například to, jak výrobek reaguje na oheň atd. Stavbaři rozlišují 4 druhy tmele. Jde o základní tmel, dokončovací tmel, tmel pro dvojí použití a bezpáskový spárovací tmel. Co se týče kvality tmele, vymezujeme 4 skupiny označované Q1 až Q4. Q1 zabezpečí tak nejvýš jen odolnost při požáru a akustické utěsnění povrchu konstrukce. Pro tmelení sádrokartonové konstrukce sáhněte raději po tmelu s kódem Q2. Q2 odpovídá obvyklým nárokům na plochy zdí a stropů. Q2 nezanechává viditelné otisky po zpracování. Q3 je vhodný i pod tapety s jemnou strukturou. Q4 pak splňuje ty nejvyšší nároky na jakost finálního povrchu.
 
Jak vybrat lepidlo?
 
Mnoho kutilů si jistě vzpomene na starou televizní reklamnu na lepidlo, kde kutil sedí na židli přilepené na stěně. Takovou kvalitu ale zmíněné lepidlo jistě nemělo. Sotva jej má jakékoli lepidlo z běžných lepidel na trhu. Pokud Vám nicméně stačí lepidlo na nalepení obkladů a dlažeb, pak sáhněte po výrobcích s označením S2. Lepidlo s označením S2 je jistotou a hodí se na menší obklady i s rozměrem nad 1 metr.
 
Jak vybrat silikon?
 
Silikon používáme na vyplnění mezer mezi dvěma různými materiály nebo stejnými materiály. Oproti tmelu je silikon elastický a lépe odolává vodě. Dobrý a kvalitní silikon poznáte podle toho, že je vodotěsný. To je nejdůležitější vlastnost silikonu. Dále by měl být pružný, odolný vůči plísním, UV záření, horku i chladu. Při výběru se musíte také rozhodnout mezi acetátovým a neutrálním silikonem. Acetátový silikon je na bázi kyseliny octové a má vynikající vlastnosti, především přilnavost a je vhodný pro hladké povrchy. Např. keramika, obklady, kov a sklo. Ovšem může být agresivní vůči okolním materiálům. Takový silikon dokáže poškodit i jinak houževnatý beton. Neutrální silikon je vhodnější pro citlivé povrchy. Využít lze tedy na zdivo, kámen i beton. Uživatel ale musí počítat s nižší přilnavostí. Také je tento silikon o něco dražší