Doprava zdarma od 15.000 Kč s DPH! Využijte nejlepší ceny na obklady a dlažby. Vinylové podlahy za vyjímečné ceny!

Zahradní nábytek

Láká Vás letní pohoda a odpočinek na zahradě, terase nebo pod pergolou? Zahrada je často místem, kde se setkává celá rodina, dochází zde jak k odpočinku, tak také k rodinným sešlostem, společným obědům, odpoledním kávám, večernímu grilování i k větším oslavám s přáteli. Proto na toto místo patří funkční a stylový zahradní nábytek, ve kterém se budete cítit komfortně. Jak vybrat vhodný zahradní nábytek, aby se Vám líbil a zároveň i dlouho vydržel? Podle čeho se rozhodovat?

Mezi zahradní nábytek patří nejen stoly a židle, ale také zahradní lehátka, křesla, lavice, celé zahradní sety, houpačky, ochranné obaly a skříňky.

Před pořízením nového zahradního nábytku si promyslete, kam nábytek umístíte, z jakého materiálu bude vyroben a také kolik času budete mít na jeho údržbu.

Většina z nás vybírá zahradní nábytek především podle designu. Což je správně, protože zahradní nábytek by měl ladit s okolním prostředím. Musíme brát ale v potaz i další rozhodující kritéria, jako je využití nábytku na zahradě nebo terase. Kam nábytek umístíte? Jak velký prostor máte k dispozici? Před nákupem si prostor alespoň orientačně přeměřte, aby se Vám na Vaši terasu vešel jak celý zahradní set, tak i vysněná houpačka. Také zvažte, za jakým účelem zahradní nábytek pořizujete a jak bude využíván. Pokud za Vámi často přicházejí návštěvy, zvažte, kolik osob budete potřebovat usadit. Zda postačí venkovní set nebo bude potřeba přikoupit i několik moderních stohovatelných židlí.

Materiál zahradního nábytku je také velmi důležitým faktorem při výběru. Nejde pouze o estetickou stránku, ale také o to, jak dlouho Vám nábytek vydrží a jak moc bude pohodlný. Pod širé nebe nebo na částečně zastřešená místa vybírejte nábytek z odolnějšího materiálu, který může být vystaven slunci, větru a dešti. Na zcela zastřešená místa si můžete dovolit vybrat jakýkoliv materiál. Při výběru berte v potaz i to, na čem bude nábytek stát. Na dřevěné terase, dlažbě nebo na trávníku? O jednotlivých typech materiálů zahradního nábytku si řekneme ještě níže v našem článku.

Třetím bodem je péče a údržba zahradního nábytku. Aby Vám zahradní nábytek dělal radost co nejdéle, je potřeba ho udržovat v dobré kondici a věnovat mu alespoň základní péči. Z pohledu údržby budete mít nejméně práce se zahradním nábytkem z plastu. Plastový zahradní nábytek stačí občas umýt nebo otřít hadrem. Životnost plastu také prodloužíte tím, že nábytek nebudete vystavovat na přímé slunce. Kovový nábytek také nevyžaduje velkou údržbu, stačí ho pouze otírat vodou s mycím prostředkem. Více práce budete mít s dřevěným zahradním nábytkem, který vyžaduje ochranu před deštěm, sluncem i mrazem a doporučuje se ho napouštět olejem nebo lakovat ochranným lakem.

Pokud nechcete během sezóny zahradní nábytek uklízet a znovu ho vyndávat, pak jsou dobrým pomocníkem ochranné obaly.

Výhody a nevýhody zahradního nábytku podle druhu materiálu:

  1. Plastový zahradní nábytek

Plast je velmi odolný materiál, který dobře drží tvar a dobře se udržuje. Oblíbíte si ho především, pokud chcete mít na výběr z mnoha barev a stylů. Vybrat si můžete jak z klasických barev, jako je bílá, hnědá, černá, tak i z moderních barev antracit, mocca, champagne nebo z živých barev jako jsou odstíny růžové, oranžové, modré či zelené. Plastový nábytek je v módě, takže snadno pořídíte kvalitní bezúdržbové kousky. Plastový nábytek má lehkou konstrukci, takže se s ním snadno manipuluje a lehce ho můžete kamkoliv přemístit. Plast je téměř nerozbitný materiál a v porovnání s dřevěným nebo kovovým nábytkem ho pořídíte za nižší ceny. Nevýhodou plastového nábytku může být jeho kratší životnost a pevnost. Při větší zátěži se může zlomit nebo prasknout. Některým nevyhovuje plastový design, ale současná doba nabízí již velmi povedené kousky, takže i plastový nábytek může být elegantním skvostem na Vaší terase.

  1. Kovový zahradní nábytek

Kovový zahradní nábytek je extrémně pevný, stabilní, odolný a s dlouhou dobou životnosti. Bývá upraven tak, že vydrží i náročnější venkovní podmínky, aby se mu rez vyhnula obloukem. Stoly i židle z kovu nevyžadují žádnou složitou údržbu. Nevýhodou kovového zahradního nábytku je to, že je tepelně vodivý. V horkých letních dnech bude rozpálený, proto musíte být opatrní. V zimně bude naopak podstatně více studený a při sezení ucítíte chlad.

  1. Ratanový zahradní nábytek

Ratanový zahradní nábytek je lehčí konstrukce a vhodný k libovolnému přesunování. Pokud máte rádi přírodu, tento nábytek pro Vás bude tou správnou volbou. Jediné, na co musíte dát pozor je jeho uskladnění a uschování před nepříznivým počasím. Ratanový nábytek má krátkou životnost a hodně záleží na péči a údržbě. Pokud nechcete věnovat tak velkou péči ratanovému nábytku, zvolte umělý ratan. Umělý ratanový nábytek je nejnovějším trendem. Jde o umělou, vysoce odolnou hmotu, která je odolná vůči mechanickému poškození a nepotřebuje žádnou údržbu. Navíc vzhledově připomíná přírodní ratan. Umělý ratan je ručně proplétaný a velmi hezký na pohled. Nábytek z umělého ratanu lze také pořídit za nižší cenu než nábytek z přírodního ratanu.

  1. Dřevěný zahradní nábytek

Dřevo je krásný stylový materiál a hodí se na každou terasu nebo zahradu. Pokud chcete, aby Vám dřevěný zahradní nábytek vydržel co nejdéle, vybírejte tvrdší evropské nebo exotické dřevo. Dřevo vyžaduje pravidelnou péči v podobě lakování, impregnace nebo jiných nátěrů, jinak můžete významně zkrátit jeho životnost. Dřevěný zahradní nábytek působí rustikálně a zároveň luxusně. Dřevo nevyjde z módy nikdy. 

Pomohl Vám náš článek při rozhodování o tom, jaký zahradní nábytek si pořídit a z jakého materiálu? Podívejte se na nabídku našeho sortimentu zahradního nábytku a vyberte si ten správný, ve kterém se Vám bude nejlépe užívat letní pohoda na Vaší terase nebo zahradě.

V případě potřeb nás kontaktujte na Tel.: +420 724 535 046 nebo nám napište na e-mail: obchod@cecetka.cz

Čečetka s.r.o.