Využijte dodatečné slevy 2 % na veškerý sortiment značky RAVAK! V objednávce stačí vložit kód ,,KOUPELNA,, a sleva je Vaše. Platí pouze tento týden.

Výběr kuchyňského dřezu

Kuchyňský dřez je nezbytnou součástí každé kuchyňské linky. Než se vrhnete na výběr dokonalého dřezu, přečtěte si náš nový článek. Kuchyňský dřez je hlavním a nejčastěji používaným „zařízením“ v kuchyni a současný trh nabízí širokou nabídku dřezů z různých materiálů, barev, rozměrů, tvarů i způsobů usazení. Možná Vás napadá, že přeci funkci dřezu již v dnešní moderní době přebírá myčka nádobí? Ano, myčka nádobí je skvělým pomocníkem a bez ní si už asi většina z nás vaření neumí představit, ale i tak k ¾ činnostem v kuchyni budete dřez stále potřebovat.

Proto Vám přinášíme základní návod, jak vybrat kuchyňský dřez. Ač se Vám to zřejmě nezdá, i výběr obyčejného dřezu může být oříšek a má mnoho úskalí, se kterými je potřeba počítat již na začátku. Navíc optimálně zvolený dřez Vám v budoucnu ušetří spoustu starostí a esteticky dokreslí celkový vzhled kuchyně. Vybírat dřez je vhodné nejen podle designu, ale také podle požadovaných funkcí, počtu členů rodiny a finančních možností.

  1. Materiál

Nejdříve je potřeba si ujasnit, z jakého materiálu by měl být dřez vyroben. Materiál dřezu volte podle vzhledu, celkového ladění ke zbytku kuchyně a také dle Vašich finančních možností. Dřezy se vyrábějí z nerezu, granitu a keramiky. Nerezové dřezy jsou osvědčenou klasikou, která niky nezklame. Jsou hygienicky nezávadné, pevné, odolné proti poškrábání, levné a stálobarevné. Granitové dřezy jsou moderní a postupně nahrazují nerezové dřezy u většiny českých domácností. Materiál granit má antibakteriální vlastnosti, dřezy jsou v nabídce v mnoha různých barevných variantách, jsou vysoce odolné a škrábance na nich nejsou vidět, protože jsou probarveny v celé své tloušťce. Granitové dřezy jsou oproti nerezovým dražší. Keramické dřezy spadají do exkluzivní řady kuchyňského řešení. Jde o nadčasovou kvalitu.

  1. Provedení

Dřezy dle provedení můžeme rozdělit na jednodřez, dvoudřez a rohový dřez. Všechny tyto typy pak mohou být doplněny o vaničku a část na odkapávání. Dřezy mají provedení jak na pravou, tak i levou stranu. Rohový dřez je atypický a mívá menší vaničku i odkapovou část a celkově Vám jeho instalace zabere více místa na kuchyňské lince.       

  1. Orientace

Orientace dřezu se určuje podle toho, zda je vanička na levé nebo pravé straně. Ve většině případů jsou ale dřezy oboustranné. Pokud není u dřezu uvedeno levý nebo pravý, znamená to, že orientace se nemusí určovat.

  1. Hloubka

Kuchyňské dřezy mají různé hloubky a je třeba na tento parametr pamatovat. U menší hloubky může voda ze dřezu cákat ven a vejde se Vám tam také méně nádobí. Levnější dřezy mají menší hloubku, což je 14-16 cm. Standard a komfort je 17-21 cm. Luxusní řada dřezů disponuje hloubkou nad 21 cm.

  1. Usazení

Montáž dřezu je možná několika způsoby. Nejběžnější a nejčastější způsob instalace kuchyňského dřezu je na pracovní desku a za pomoci silikonu. Druhou efektní možností je pod pracovní desku. Jako třetí možnost je usazení dřezu do roviny, což je integrovaný způsob montáže dřezu. Vhodné je pro desky například z přírodního kamene. Do desky se vyfrézuje drážka, do které se dřez zapustí. Čtvrtou možností je přesahová montáž dřezu. To znamená, že se dřez usazuje také do vyfrézované drážky, ale není usazen přímo do roviny. Poslední variantou je celoplošný dřez, který nahrazuje pracovní desku. Jde o velice účelnou instalaci kuchyňského dřezu.

  1. Velikost

Velikost nebo také šířka dřezu se volí podle šířky spodní skříňky. U dřezů najdete vždy informaci o minimální šířce skříňky, do které je možné bez dalších zásahů dřez namontovat. Nejběžnější jsou velikosti 45 a 60 cm. Méně časté jsou velikosti 40 a 80 cm.

  1. Výška umístění

Umístění dřezu se odvíjí od výšky kuchyňské linky, ale i od velikosti postavy. Nad dřezem byste se neměli hrbit a dosáhnout na dno by mělo být možné i s nataženými dlaněmi. Osobám s menší výškou v rozmezí 150–160 cm, bude vyhovovat dřez umístěný ve výšce 80-85 cm. Pro osoby o výšce 160–170 cm doporučujeme umístit dřez do výšky 85–90 cm. Jestliže měříte 170–180 cm, nainstalujte dřez nad 90 cm.

Závěrem bychom dodali, že jsou stále více populárnější dřezy v černé barvě, které jsou vhodné především do nových moderních kuchyní.

Věříme, že Vám náš článek pomohl nebo pomůže s výběrem kuchyňského dřezu. Nový dřez si můžete z pohodlí Vašeho domova objednat na našem e-shopu Čečetka s.r.o. Pokud budete s čímkoliv potřebovat poradit, neváhejte nás kontaktovat na Tel.: +420 724 535 046. Nebo nám můžete napsat e-mail na: obchod@cecetka.cz