Využijte dodatečné slevy 2 % na veškerý sortiment značky RAVAK! V objednávce stačí vložit kód ,,KOUPELNA,, a sleva je Vaše. Platí pouze tento týden.

Jak správně vybrat venkovní osvětlení?

Rozsviťte si i venku!
Venkovní osvětlení je rozhodně dobrý výdaj. Nejedná se o žádnou zbytečnou a nepotřebnou investici. Venkovní osvětlení potřebuje každý rodinný dům, chalupa, chata, byt i jiný objekt. Venkovní osvětlení jistě oceníte především v letních měsících při posezení na terase s přáteli, grilování s rodinou nebo v zimě, když půjdete po tmě do garáže nebo do pergoly. Pojďte s námi nahlédnout na možnosti venkovních světel a také na to, jaké osvětlení si vybrat? Více se dozvíte v našem článku.

Jak jsme již naznačili v úvodu, venkovní osvětlení se hodí celoročně. V létě nám prodlouží večery a pobyt pod širým nebem do noci a v zimě se díky němu na zahradě a v okolí domu nezraníme, už v odpoledních hodinách. Kam se nejčastěji venkovní osvětlení umisťuje? Osvětlení pro exteriéry je opravdu pro každého a pro každý dům či budovu nebo zahradu. Hodí se na dvůr, do zahrady, k bazénu, k altánu, na terasu, balkón, před garáž, k venkovnímu stání na auta, ke vchodovým dveřím nebo vjezdu k domu. Dokonce si můžete nechat osvítit i zvonek u plotu nebo u venkovních dveří nebo třeba zábradlí, poštovní schránku či střechu. Naším tipem je i nasvětlení zahradního jezírka. Dodá celé zahradě teprve tu pravou atmosféru.

Nejen že nám venkovní světlo podtrhne celkový vzhled domu, ale je i praktické. Venkovní osvětlení může mít různou podobu a může být vyrobeno z různých materiálů. Také je k dostání v mnoha variantách upevnění a umístění. Někdy to nemusí být jednoduché, proto vám s výběrem venkovního osvětlení poradíme.

Jak tedy vybrat správné venkovní osvětlení a na co si dát pozor?

Dříve, než se vydáte na nákup nebo budete světla objednávat on-line, promyslete, kde všude by venkovní světla měla být umístěna. Kde se po setmění nejvíce pohybujete a potřebujete tam více světla? Nebo kudy se vám špatně chodí po tmě a chtěli byste na tyto místa upozornit.

Prvním a nejdůležitějším kritériem výběru je odolnost materiálů světel. Díky tomu, že jsou světla umístěna v exteriéru, musí být vyrobena z extrémně odolného materiálu, který odolá jak vodě, dešti, mrazu, větru, tak v létě horku a slunci. Nejčastěji jde o materiály hliník, nerez, kov a plast.

Nejdůležitějším měřítkem je hodnota IP, což ukazuje stupeň krytí před vnikem nežádoucích částic a vody. Čím vyšší číslo IP osvětlení má, tím více toho vydrží. IP je složeno ze dvou čísel. První označuje stupeň ochrany proti prachu a druhé stupeň ochrany proti vodě.

Druhým faktorem ovlivňující výběr je podoba venkovního osvětlení. Může jít o nástěnné svítidlo, které již dle názvu se umisťuje a připevňuje na stěnu domu či objektu. Nebo může jít o závěsné svítidlo, které se zavěšuje, či lampy, které se umisťují do prostoru terasy nebo zahrady. Dále může jít o sloupkové osvětlení, světla s čidlem, solární osvětlení, nájezdová svítidla, stropní svítidla, party osvětlení, lampy a lampičky, reflektory či LED svítidla. Ideální je tato světla vhodně kombinovat. Je to praktické, protože některá ze světel využijete více v létě a jiné zase v zimě.

Třetí kritériem jsou náklady za venkovní osvětlení. Světla a jejich provoz nemusí být drahý, pokud zvolíte LED osvětlení. LED světla jsou vysoce úsporná a také bezpečná. Šetřete elektrickou energii a také své peníze s venkovním LED osvětlením a solárními světly. Kdo by chtěl světla ještě úspornější, může zvolit variantu solárních světel. Ty shromažďují přes den sluneční záření, které přemění v elektrickou energii a v noci krásné svítí. Naším tipem jsou například okrasné stojací kulaté lampy do zahrady.

U venkovního osvětlení také zvažte, zda by nebylo vhodné zakoupit osvětlení s pohybovým čidlem. Na málo frekventovaná místa postačí osvětlení bez čidla, ale u vchodu, u garáže nebo na terase se senzory hodí. Čidlo jednoduše zachytí pohyb a rozsvítí světlo.

Nesmíme ještě zapomenout na praktická nájezdová svítidla. Umisťují se zapuštěním do příjezdových cest nebo chodníčků. Nasvítí vám cestu a vy nebudete nikde bloudit. Nájezdová světla mají kvalitní svítivost a snesou vysokou zátěž, unesou i automobil.

Zvažujete nasvícení fasády? Osvětlená fasáda je trendem doby, pro osvícení fasády domu volte nástěnná svítidla. Vyzdvihnete jakýkoliv prvek architektury nebo určité místo, kde chcete mít světlo. Světla lze kombinovat i s dalšími funkcemi jako je například bezpečnostní kamera.

I k venkovním svítidlům budete potřebovat drobné příslušenství a v neposlední řadě také spínače nebo ovládání světel. Spínače se mohou umístit přímo ven k osvětlení nebo je lze instalovat i dovnitř budov. V současné době jsou v oblibě dálková ovládání nebo již zmiňovaná světla s pohybovým čidlem nebo se senzory na soumrakový automat.

Pomohl Vám náš článek s výběrem externího osvětlení?
Při zařizování venkovního osvětlení přemýšlejte prakticky a nebojte se světla kombinovat. Ve výsledku rozhodně dojdete k ideálnímu a uspokojivému řešení venkovního osvětlení. Pokud budete potřebovat další rady, neváhejte nás kontaktovat. Tel.: +420 724 535 046 nebo nám napište na e-mail:
obchod@cecetka.cz