Doprava zdarma od 15.000 Kč s DPH! Využijte nejlepší ceny na obklady a dlažby. Vinylové podlahy za vyjímečné ceny!

Osvětlení do koupelny

Pusťte si „den“ do koupelny. Světlo je základem snad každé místnosti v domě a stejně tak, je tomu v případě koupelny. Jak jinak zajistit důkladnou ranní hygienu a přípravu do zaměstnání? Podle čeho vybrat osvětlení do koupelny? Při výběru osvětlení do koupelny je vždy nutné dodržet veškeré stanovené normy. Design, vkus a vzhled světel je jistě pro mnohé důležitý. Co je ale ještě důležitější, je vaše bezpečnost a délka životnosti svítidel. Při výběru hleďte i na IP krytí světel, to vám poradí, kam které umístit.

Do koupelny můžete umístit nejrůznější druhy světel. Koupelna by měla být vybavena jedním centrálním svítidlem, které poskytne dostatek světla pro snadnou běžnou orientaci, a dalšími doplňkovými, dostatečně intenzivními svítidly, která lze umístit do míst, kde se nejčastěji pohybujete a kde potřebujete dostatek světla, například v prostoru okolo zrcadla. Jen málo koupelen má přirozené světlo, většinou jde o prostor bez oken, který vyžaduje promyšlené osvětlení. Doporučuje se zkombinovat centrální stropní svítidlo s jedním nebo více světly a lampami, které umístíte k zrcadlu.

Na našem e-shopu ČEČETKA s.r.o. máte na výběr například klasická stropní koupelnová svítidla, zrcadlová koupelnová svítidla, podhledová světla, LED zápustná a nástěnná světla, LED stropní osvětlení nebo LED stojací lampy.

Centrální stropní světlo v koupelně osvětlí celou místnost, ale nezajistí vám dostatek světla přímo u zrcadla. Tam si totiž budete po přistoupení stínit. Tento hlavní zdroj světla může v menší místnosti nahradit i nástěnné světlo do koupelny. Doporučujeme vyhnout se závěsným světlům v koupelně, které by mohlo být nebezpečné. Pokud tedy centrální zdroj světla v koupelně doplníte vhodným nástěnným nebo zrcadlovým osvětlením, budete mít na svůj obraz v zrcadle jasný pohled. Někteří lidé preferují umístění osvětlení nad zrcadlem, jiní z jeho obou stran. Záleží na každém z vás, co vám vyhovuje. Pokud budete nerozhodní, může vám výběr usnadnit zakoupení zrcadla přímo s vestavěným světlem. Pokud máte koupelnu menší nebo chcete některá místa v koupelně cíleně rozzářit a nasvítit, můžete využít LED bodovky. Ještě lepšího vzhledu docílíte, pokud použijete podhledová svítidla, která se dají zapustit do sádrokartonu a nezaberou vám tak žádné místo.

Koupelnu si při výběru světel můžeme také rozdělit do jednotlivých pomyslných zón. Jaké světla a kam patří dle bezpečnostních norem?
Zóna 0 – vnitřní prostory vany a sprchový kout – doporučení, bez osvětlení.
Zóna 1 – od okraje vany či sprchového koutu do cca 0,5 m – doporučení, bez osvětlení.
Zóna 2 – od prostoru dál než 0,5 m od vany či sprchového koutu je možné uvažovat o umístění osvětlení s minimálním stupněm krytí IP44.
Zóna 3 – umístění osvětlení bez omezení, ale vzhledem k vlhkosti v koupelně, doporučujeme svítidla se stupněm krytí alespoň IP21.

První číslo za IP označuje stupeň krytí před dotykem a vniknutím cizích nežádoucích předmětů, druhé číslo označuje ochranu před vodou a vlhkostí.
Čím je IP vyšší, tím je vyšší stupeň krytí a ochrany. 

Jaké zvolit LED osvětlení?
Pro přirozenost světla v koupelně s použitím LED osvětlení vybírejte světelné zdroje v neutrální nebo spíše studené bílé barvě, tyto barvy jsou nejblíže k přirozenému dennímu světlu a evokují větší pocit čistoty. Studené světlo nezkresluje barvu pokožky, pro ženy je dobrým pomocníkem například při líčení a nanášení make-upu. Pokud si však chcete v koupelně užívat spíše chvíle pohody, odpočinku a relaxace, zvolte světelné zdroje v teplé bílé barvě, která navozuje pocit spokojenosti a útulnosti. Za ideální svítivost v koupelně se považuje hodnota kolem 1000 lumenů. Také ale závisí na barvě použitých obkladů a dlažeb v koupelně. Světlé a lesklé povrchy odrážejí světlo lépe než tmavé. Tmavé stěny vyžadují silnější světelný zdroj, případně více kusů osvětlení.

Pro pohodlné svícení volte světelné zdroje, které reagují ihned po rozsvícení, vhodné jsou LED žárovky. Právě ty jsou nyní hitem, protože představují úspornou formu svícení, maximální svítivost, dlouhou dobu živostnosti, šetří spotřebu energie a tím i vaši peněženku.

Osvětlení v koupelně vyžaduje také kvalitní materiály, ze kterých jsou světelné zdroje vyrobeny. My doporučujeme volit světla z hliníku, kovu, plastu, skla, polykarbonátu nebo akrylového plastu. Díky vhodnému materiálu vám koupelnová světla vydrží na věky.

Mezi kvalitní a spolehlivé osvětlení se řadí svítidla od značek Philips, Luxera, AZzardo, THORNeco, Ideal Lux, LED2 a Solight, které můžete zakoupit na našem e-shopu.

Rada na závěr, čím jednodušší tvar světel si vyberete, tím bude snadnější i jejich čištění a údržba. Ideální jsou jednoduché kulaté a hranaté tvary.

Máte nyní lepší představu, jak by vaše osvětlení v koupelně mělo vypadat? Pro případné poskytnutí dalších rad a informací nás neváhejte kontaktovat na Tel.: +420 724 535 046 nebo si přes náš web: https://www.cecetka.cz/ sjednejte schůzku a navštivte nás. Poradíme Vám osobně v našem showroomu ČEČETKA s.r.o.