Využijte dodatečné slevy 2 % na veškerý sortiment značky RAVAK! V objednávce stačí vložit kód ,,KOUPELNA,, a sleva je Vaše. Platí pouze tento týden.

Vany a vanové zástěny

Není nic příjemnějšího, než si v soukromí napustit vanu plnou vody a naložit se do ní. Pro mnoho lidí je vana místem odpočinku, relaxace a regenerace po náročném dni, pro jiné je místem každodenní hygieny. Jak to máte Vy?

Než se vydáte vybírat vanu do obchodů nebo ji budete vybírat na internetu, přečtěte si náš článek a zamyslete se nad tím, k čemu vanu doma budete využívat a jaké požadavky na funkčnost, velikost a vzhled by měla především splňovat?

Proč si do koupelny pořídit vanu? Hodně z nás si při zařizování nového bytu či domu klade otázku, jestli si vanu kupovat, nebo se spokojit pouze se sprchovým koutem. I když se nejčastěji jen sprchujeme, vana má obrovské výhody a mnoho využití. První výhodu jsme ji ž zmínili nahoře v našem článku. Je to relaxace po celém dni v horké vaně nebo bylinná koupel. Druhou výhodou je to, že vana může být zábavou pro naše malé ratolesti. Děti tak na nějakou chvíli zabavíte, můžou si ve vaně hrát a zároveň provedou potřebnou hygienu. Třetí výhodou může být přeprání či namočení špinavého prádla ve vaně. Dalším plusem je fakt, že se ve vaně můžete, jak koupat, tak samozřejmě i sprchovat.

Z jakého materiálu zvolit vanu? Na trhu se vyskytují vany z nejrůznějších materiálů. Ty hlavní jsou akrylátové, smaltované, mramorové a vany vyrobené z kompozitních materiálů. Každý z materiálů má své výhody a nevýhody, takže jakou vybrat? Velmi oblíbenou variantou jsou akrylátové vany. Jsou příjemné a teplé na dotek a mají velmi dlouho dobu životnosti. Mají vysoké izolační vlastnosti a jejich další plus je ten, že jsou na trhu v mnoha variantách tvarů a rozměrů. Proto je velká šance, že zrovna Vám se zalíbí akrylátová vana například z důvodu omezeného přesného rozměru. Akrylát je měkčí materiál, a tak musíte počítat s tím, že jsou akrylátové vany obecně náchylnější na poškrábání. Dále jsme zmiňovali smaltované vany. Ty jsou oblíbené z důvodu nižší pořizovací ceny. Nižší cena a poměrně vysoká odolnost proti poškrábání tak mnohým vyhovuje, a proto volí právě vanu smaltovanou. Bohužel už na výběr nemáte z tak velké nabídky tvarů a rozměrů těchto van. Smaltované vany hůře tlumí zvuk a také mají nižší izolační vlastnosti. Dostáváme se k vanám z litého mramoru. Ty se stávají stále větším hitem. Mají dlouho dobu životnosti. Jsou vyráběny v moderních, trendy a velmi atraktivních designech. Výhoda je vysoká izolační vlastnost. Po napuštění vany, udrží vodu velmi dlouho teplou. Jsou odolné proti poškrábání. Jejich nevýhodou je vysoká hmotnost.

Jakou si vybrat vanu? Není vana jako vana. Můžete volit klasickou rovnou vanu nebo originálně tvarovanou. Jedním z nejdůležitějších parametrů při výběru je velikost prostoru ve Vaší koupelně, kam vanu budete instalovat. Vana je dominantním prvkem každé koupelny. Je vhodné sladit vanu se stylem celé koupelny. Například zapuštěnou vanu můžete obložit keramickými obklady jako stěny koupelny. Nebo zvolit moderní volně stojící vany. Ty jsou většinou krásné sami o sobě. Vany můžeme rozdělit na klasické obdélníkové nebo oválné. Často jsou doplňovány masážními tryskami nebo vířivými proudy. Tvarované vany jsou asymetrické. Další možností jsou vany rohové. Když je v koupelně potřeba využít roh a usadit ji do rohu koupelny. Tyto vany mají většinou sedátko, které se dá využít i jako odkládací plocha. Myslete i na to, kde máte přívod vody, aby vana byla vhodně umístěna. K vaně jsou vhodné nástěnné baterie. Instalují se nad středem vany nebo v rohu.

Vanové zástěny

Pokud jste se už rozhodli, že si vanu pořídíte je ještě vhodné pořídit k ní vanovou zástěnu. Do menších koupelen například do bytu v paneláku se často instalují vany klasické rovné. Právě k nim je vhodná vanová zástěna. Pokud máte malé děti nebo se ve vaně rádi sprchujete, vanovou zástěnu jistě oceníte. Závěsy kolem vany už jsou minulostí. Dle čeho vybírat a jaké jsou možnosti vanových zástěn? Existuje několik typů vanových zástěn. Nejčastěji jsou vyráběny z materiálů: skleněné, plastové, s rámem nebo bez něj, pevné i takové, které po každé sprše srolujete nebo odtáhnete. Dalším kritériem při výběru vanové zástěny je samozřejmě tvar vany. Vhodnou zástěnu seženete na úplně všechny typy van. Pokud máte doma vanu klasického tvaru, pak to budete mít snazší, jelikož narazíte na široký výběr a spoustu možností. Jestliže ale sháníte zástěnu pro vanu asymetrickou nebo rohovou, může to být trochu náročnější. Nezoufejte, na našem e-shopu www.cecetka.cz máme i takové. Důležitým bodem při rozhodování je rozměr zástěny k vaně. Tak, aby se vám do vany vcházelo co nejlépe. Ideální vstup by měl být široký 70 cm. Zároveň by vanová zástěna neměla být kratší než 80 cm, jelikož poté ztrácí význam a svou funkci. Vybrat skládací nebo pevnou zástěnu? Skládací nebo rolovací vanové zástěny jsou skladnější a tolik nepřekáží. Po sprchování je jednoduše složíte a máte po celé délce vany volný prostor. Do menších koupelen jsou rozhodně vhodnější variantou. Pevné zástěny jsou vhodné pro velké koupelny a velké vany. Jsou obecně stabilnější a jejich údržba je snadnější, jelikož nikde nejsou záhyby. Z jakého materiálu vybrat zástěnu k vaně? Plastové zástěny jsou lehčí a levnější. Většinou se z plastu vyrábí skládací zástěny. Skleněné zástěny k vaně jsou sice těžší, ale stabilnější. Zástěny ze skla jsou také dražší. U obou materiálů si můžete vybrat vzor. I plast nabízí různé varianty vzhledu a sklo se nabízí většinou čiré, matné nebo mléčné. V současné době jsou velmi moderní čiré skla. Jak je to s rámem k zástěně? Bezrámové zástěny působí rozhodně elegantněji a nenaruší design vaší koupelny. Zástěny s rámem seženete i ve variantě skládací, takže pokud máte menší vanu a menší koupelnu, bude to pro vás lepší volba. Vanová zástěna s rámem je složitější na údržbu, ale při koupi zástěny s rámem určitě trochu ušetříte. 

Při výběru vany a vanové zástěny buďte pečliví. Ať Vám každá koupel přinese relaxaci, kterou si přejete.

Pokud budete potřebovat s výběrem poradit, sjednejte si schůzku na našem showroomu v Českých Budějovicích přes odkaz zde: https://www.cecetka.cz/ nebo nás kontaktujte telefonicky na Tel.: +420 724 501 020 (Po-Pá 9 - 18 hod). Můžete nám napsat i e-mail na: obchod@cecetka.cz