Doprava zdarma od 15.000 Kč s DPH! Využijte nejlepší ceny na obklady a dlažby. Vinylové podlahy za vyjímečné ceny!

Doplňky k pokládce obkladů a dlažby

Čeká Vás v blízké době nákup a realizace nových obkladů a dlažby? Plánujete nové obklady a dlažbu v koupelně? Stavíte dům a přemýšlíte nad tím, že si do chodby možná i do pokojů, jako podlahovou krytinu, položíte dlažbu? Nezapomněli jste na obklad za kuchyňskou linkou?

Každý z nás, chce mít domácnost a interiérové prostory hygienicky čisté. Obklady a dlažby se hodí všude tam, kde potřebujete povrch, který je odolný, má dlouhou životnost a snadno se udržuje. V posledních letech si obklady a dlažby našly své místo právě i v obytných místnostech. Na někoho může dlažba působit, jako chladnější materiál, ale to je řešitelné podlahovým vytápěním. Kvalitní obklad a dlažba vám vydrží na celý život. Poradíme vám, co vše budete k pokládce potřebovat. Jaké doplňky, k realizaci obkladů a dlažby mít po ruce, abyste na nic nezapomněli. Obklady a dlažby vám budou dobře sloužit a vydrží co nejdéle jako nové, jen tehdy, pokud budou správně položeny. Projdeme si vše krok za krokem.

1. Výběr obkladů a dlažby

Při výběru obkladů a dlažby je rozhodujícím kritériem to, do jakého prostoru ji vybíráte. Jiné nároky má dlažba v koupelně a jiné dlažba do chodby či obývacího pokoje. V interiéru samozřejmě není nutné instalovat dlažbu s nejvyšší odolností vůči mrazu, přesto je však nutné použít dlažbu s minimální nasákavostí, hlavně v koupelně. U interiérové dlažby nás nejvíce zajímá odolnost vůči otěru. Otěruvzdornost udává, jak dlouho vydrží dlažba celistvá a neošoupaná. V namáhaných prostorách, jako jsou chodby, kde se chodí v botách a odkládají se různé věci, je důležité, aby byla dlažba opravdu pevná. Co všechno dlažba vydrží, vám prozradí stupnice PEI 1 až 5. Materiál s hodnotou PEI 1 má nejnižší odolnost, na druhé straně dlažba s označením PEI 5 má největší odolnost. Dále byste se měli zajímat o tvrdost a tloušťku dlažby. Čím tenčí dlažba bude, tím je větší riziko, že samovolně praskne. Také je vhodné vybírat rektifikovanou dlažbu, která lze položit s minimální spárou. V koupelně, ale i na schodech či v kuchyni oceníte, když dlažba nebude kluzká. Do interiéru je vhodné vybírat protiskluznost s označením R9.

2. Jaké doplňky a materiál mít připravený před pokládkou?

Klíny na dlažbu a křížky
Lepící maltu/ lepidlo
Základní penetrační nátěr
Spárovací hmotu
Těsnící hmotu (silikon)
Malířskou pásku
Stěrkovací hmotu/ stěrku
Dokončovací profily a lišty
Hydroizolaci

3. Příprava podkladu

Pro pokládku dlažby je důležité mít podklad rovný a celistvý, bez nečistot a bez mastnoty. Pro vytvoření dokonale rovného povrchu, můžete využít stěrkovací hmotu „stěrku“. Podlaha by měla být ošetřena hydroizolací. Pokud budete realizovat obklady na stěnu například v koupelně, doporučujeme i stěny důkladně připravit. Penetrační nátěr zpevní podklad a sjednotí jeho nasákavost.

4. Pokládka dlažby

K pokládce dlažby budete potřebovat příslušené lepidlo. Při jeho výběru vezměte v úvahu typ podkladu a místo instalace. Lepidlo se nenanáší na celou podlahu najednou, ale nanáší se postupně po menších částech, například po 1m2, tak abyste měli čas položit dlažbu než lepidlo zaschne. K roztírání lepící malty můžete použít zubovou stěrku. Nanesete vrstvu lepidla o maximální tloušťce 10 mm hladkou stranou špičky a poté do ní zubatou stranou vytvoříte drážky, které odstraní přebytečné lepidlo a zvýší přilnavost lepidla. Na lepidlo položíte dlažbu. Nezapomeňte zachovat dilatační spáry pro spárovací hmotu mezi dlaždicemi (v tom vám pomohou distanční křížky). Po položení první řady dlaždic sáhněte po vodováze a zkontrolujte, zda je terakota dokonale rovná. Pokud nějaká dlaždice vyčnívá, můžete ji narovnat gumovou paličkou.

5. Spárování

Mezery, které vzniknou mezi dlažbou vyplňte spárovací hmotou. Nejdříve odstraňte distanční křížky a očistěte povrch a pak naneste spárovací hmotu do mezer. Následně počkejte a nechte spárovací hmotu zaschnout.

6. Ukončovací lišty a profily

Předposlední fází realizace dlažby je instalace ukončovacích prvků, jako jsou přechodové lišty. 

7. Silikon

Finálním krokem je použití silikonu. Silikon vám poslouží jako dekorativní těsnění. Nejčastěji ho využijete v místě spoje dlažby a sprchového koutu, kolem vany nebo kolem umyvadel. Silikon utěsňuje spáry ve všech stavebních konstrukcích a má vysokou přilnavost.

Náš tip: Výborným pomocníkem vám při pokládce dlažby může být malířská páska nebo zakrývací plachta. Vytvoří ochranu okolních povrchů a dlažby.

Veškeré doplňky pro pokládku obkladů a dlažby a samozřejmě i obklady a dlažby, seženete na našem e-shopu ČEČETKA s.r.o. (cecetka.cz)

V případě potřeby nás kontaktujte na Tel.: +420 724 535 046 (Po-Pá 9 - 18 hod). Nebo nám napište e-mail: obchod@cecetka.cz