Využijte dodatečné slevy 2 % na veškerý sortiment značky RAVAK! V objednávce stačí vložit kód ,,KOUPELNA,, a sleva je Vaše. Platí pouze tento týden.

Jak správně vybrat toaletu?

„I vaše toaleta může být luxusním místem!" Existuje mnoho návodů, rad a tipů, jak vybrat tu správnou vanu, sprchový kout či umyvadlo a další vybavení do interiéru nebo do koupelny. Ovšem jak vybrat vhodné, kvalitní WC či bidet, o tom už je informací méně. Výběr správné toalety je však důležitější, než se může na první pohled zdát. Pokud právě zařizujete novou koupelnu včetně WC nebo se jen chystáte na rekonstrukci toalety, přečtěte si celý náš článek. Postupně si vysvětlíme důležité věci, které je dobré vědět před pořizováním toalety.

V jaké výšce má být toaleta umístěna?
Ideální výška toalety je 40 – 45 cm nad zemí. Standard je rovných 43 cm nad zemí. Ne každému však tyto rozměry vyhovují. Vyšší lidé ocení, když jejich WC mísa bude umístěna výše, naopak rodiny s malými dětmi zase ocení umístění nižší. Dobré je, když při sezení nemáte pokrčené nohy a zároveň dosáhnete celou plochou chodidel na zem.

Jaké typy WC jsou?
Celkově můžeme WC rozdělit dle jejich konstrukce na: stojící záchody a závěsné záchody.

Stojící toaleta s nohou je pevně přimontovaná k podlaze a nádržka na vodu je přidělána ke zdi. Jedná se o starší, přesto ale stále používaný typ. Modernější závěsný záchod má odpad i splachování nainstalovaný přímo ve zdi. Výhodou absence nohy není jenom hezčí vzhled, ale také výrazně snazší úklid. Při vytírání podlahy se snadno dostanete i pod WC mísu.

Dispoziční umístění toalety?
Není snadné zvolit správné umístění toalety v domě. Dle hygienické normy, by v bytech či domech o pěti a více obytných místnostech měly být instalovány dvě záchodové mísy. Jedna z těchto záchodových mís musí být umístěna v samostatné místnosti. Druhá záchodová mísa může být umístěna v koupelně, která může být přístupná klidně i z ložnice, pokud je určena pouze uživatelům této ložnice. Na umístění toalety musíme kvůli potřebě rozvodů kanalizace a přívodu vody, myslet již na začátku rekonstrukce či stavby domu, abychom nemuseli upravovat ty stávající.

Jaká je nosnost WC?
Volně stojící i závěsné toalety jsou zpravidla dimenzovány na zatížení v hodnotách stovek kilogramů. Většinou se nosnost pohybuje okolo 400 kg. Proto si se zatížením v podstatě nemusíme dělat starosti.

Jakým směrem je napojen odpad záchodu?
Obecně platí, že WC volně stojící jsou nabízeny ve více různých provedeních napojení na odpad, a to ve svislém směru do podlahy, šikmém nebo zadním vodorovném směru. Toalety závěsné disponují zpravidla odpadem vodorovným.

Jaké jsou druhy splachování?
Dalším specifikem je splachování, které bývá zpravidla hluboké či ploché. Ve většině případu nalezneme splachování hluboké, u kterého nalezneme přímou vodní hladinu zalévající spodní stranu hradla WC mísy a zavodněný sifon. Toto řešení napomáhá k okamžité eliminaci zápachu.

Při jednom spláchnutí spotřebujete až 9 litrů vody. Pokud chcete ušetřit, měla by být vaše toaleta vybavena dvojitým tlačítkem, které umožňuje dle potřeby navolit použití jen 1/3, 2/3 nebo celého obsahu. Ovládání je velice intuitivní, poradí si s ním i malé děti a vy nebudete zbytečně doplácet za vysokou spotřebu vody.

Z jakého materiálu a s jakou povrchovou úpravou se toalety vyrábějí?
Toalety pro běžné použití jsou nejčastěji vyráběny ze sanitární keramiky. Speciální povrchová úprava vylepšuje WC o užitné a estetické vlastnosti. Nejčastěji se jedná o speciální glazury a povrchové vrstvy, které mají za úkol vyhladit póry, zvýšit lesk, zajistit jeho odolnost vůči mechanickému a chemickému poškození. Tako ošetřené WC se snadněji čistí a dlouhou dobu si zachovává charakter nového WC.

Design toalety?
Toalety jsou v dnešní době dostupné ve všech stylových formách a rozměrech. Na trhu se nabízí retro styly, jednoduché moderní styly nebo oblé tvary. Každopádně doporučujeme volit toaletu v podobných tvarech nebo ze stejné série, jako budete volit ostatní koupelnové prvky jako je vana, umyvadlo, sprcha nebo třeba bidet. Vaše koupelna či samostatná místnost s WC pak bude mít jednotný design a promyšlený vzhled. Na první pohled bude vše ladit.

Barevné provedení toalety?
V dnešní době již na trhu seženete i sanitární keramiku v pastelových barvách nebo v elegantním černém provedení. My však doporučujeme zůstat u bílé barvy, která působí hygienicky stále čistě a jen tak se vám neokouká.

Jaké sedátko vybrat k WC?
Při výběru sedátka je nutno věnovat pozornost jeho kompatibilitě s WC mísou, většina výrobců toalet udává seznam kompatibilních sedátek, ze kterých si můžete vybrat. Nebo si můžete vybrat variantu WC, kdy je sedátko již součástí. Pro malé děti je pak vhodné dokoupit WC sedátko v menším rozměru, které se snadno umisťuje na WC. Dětská sedátka se vyrábí v nejrůznějších barvách a se vzory.

Jak probíhá montáž toalety?
K instalaci a splachování závěsných WC jsou nejčastěji používány podomítkové instalační moduly. Na trhu si můžeme vybírat z nepřeberného množství modulů, které se plně přizpůsobí našim potřebám. Samostatně stojící WC můžeme rovněž dovybavit podomítkovou splachovací nádržkou. Výhodou tohoto řešení jsou oproti modulům k závěsným WC minimální nároky na statiku zadní stěny, která nese pouze nádržku, přičemž WC stojí samostatně. Splachovací nádržku lze instalovat i na omítku.

Pomohl Vám náš článek při rozhodování, jakou toaletu si vybrat a na co si dát pozor?

Doporučujeme WC: ravak-wc-uni-chrome-rimoff nebo wc-classic-rimoff

Pokud budete potřebovat poradit s výběrem toalety nebo bidetu, kontaktujte nás telefonicky na Tel.: +420 724 535 046 (Po-Pá 9 - 18 hod). Nebo nám můžete napsat e-mail na: obchod@cecetka.cz

Neváhejte a nakupte z pohodlí vašeho domova, přes náš e-shop. ČEČETKA s.r.o. (cecetka.cz)