Doprava zdarma od 15.000 Kč s DPH! Využijte nejlepší ceny na obklady a dlažby. Vinylové podlahy za vyjímečné ceny!

Instalace vodovodních baterií

Potřebujete vyměnit staré vodovodní baterie, které už dosloužily, za nové? Jak na instalaci vodovodních baterií? Přečtěte si náš článek, ve kterém se dozvíte několik rad, jak na správnou instalaci vodovodních baterií. Dozvíte se také jaké jsou typy vodovodních baterií i do jaké výšky je instalovat.

Pokud rekonstruujete nebo zařizujete novou koupelnu určitě Vám záleží na každém detailu, což je dobře, protože i na maličkostech záleží, a i drobnosti rozhodují o tom, jak bude Vaše koupelna vypadat, jaká v ní bude atmosféra, jak se v ní budete cítit a také jak dobře Vám bude sloužit, jak moc bude funkční. Jedním takovým důležitým bodem, na který nesmíte zapomenout, jsou právě vodovodní baterie. Důležitý je jak ideální výběr, tak i jejich vhodná montáž a instalace.

Jaké máme typy vodovodních baterií?

Umyvadlové baterie

Žádné umyvadlo či umývátko se neobejde bez umyvadlové baterie. Umyvadlové baterie jsou nejpoužívanější ze všech baterií. Volit můžete například mezi stojánkovou baterii s pákovým ovládáním s pevným výtokem a odtokem nebo klasickou nástěnnou baterií. Umyvadlové baterie se často vyrábějí v setu s vanovou, sprchovou a bidetovou baterií, takže Vaše koupelna bude stylově sladěna a bude mít jednotný design. 

Vanové baterie

Vanu bez vanové baterie si nenapustíte. Vanová baterie je určena k napouštění vany a také má vývod na připojení sprchy. Pokud si chcete napustit vanu nebo se osprchovat, využijete k tomu přepínač. Velmi oblíbenou variantou vanových baterií jsou termostatické vanové baterie, kde se nemusíte bát opaření. Zajišťují stále stejnou teplotu vody. K moderním kouskům patří vanové baterie, u kterých je napouštění vany zajištěno vodopádem. K volně stojícím vanám jsou vhodné vanové baterie do podlahy. 

Sprchové baterie

Při výběru sprchových baterií máte možnost volby mezi kohoutkovými, pákovými, nástěnnými nebo podomítkovými bateriemi. Pro pohodlné sprchování jsou oblíbené termostatické baterie, kdy je zajištěna stále stejná teplota vody a jsou úspornější na energii i vodu. Pokud chcete mít jednotný design Vaší koupelny, doporučujeme zvolit stejné baterie v celé koupelně, jak umyvadlové, vanové, sprchové, tak i bidetové. 

Bidetové baterie

Máte u toalety také bidet? Bidetové baterie se sprškou i bez ní se instalují na bidety. Slouží k hygieně a perfektní čistotě po návštěvě WC. 

Dřezové baterie

Dřezové baterie by měly ladit s celkovým konceptem Vaší kuchyně. Preferujete oblé tvary nebo hranaté? Výběr nepodceňujte a pečlivě zvolte tu, která je podle Vás nejhezčí. Důležité je, aby se Vám dřezová baterie hodila k ostatním spotřebičům v kuchyni. 

Podomítkové

Podomítkové baterie se stávají trendem současné doby. Jsou s přepínačem a jsou určeny pro sprchové kouty s pevnou a ruční sprchou nebo k vanám s napouštěcím přepadem a s možností sprchování. Podomítkové baterie se instalují přímo do zdi. Pro ucelené řešení a designový soulad koupelny doporučujeme baterie kombinovat i s ostatními výrobky od jedné značky a s dalším příslušenstvím stejného výrobce. 

Jaké jsou vhodné instalační výšky vodovodních baterií?

Umyvadlové baterie

Při instalaci umyvadlové baterie myslete také na místo přívodního potrubí a udělejte správné rozhodnutí, zda zvolíte baterii stojánkovou či nástěnnou. U stojánkové zajistěte, aby přívody teplé a studené vody byly ukončeny v místě instalace umyvadla, tedy ve výšce přibližně 58 – 60 cm. Případně dle individuální výšky uživatele. Výška nástěnné umyvadlové baterie závisí na výšce připojení pro umyvadlo a pohybuje se kolem 100 cm.

Výška baterie nad umyvadlem je ovlivňována také tím, jestli se jedná o umyvadlo vestavěné do desky, nebo umyvadlo na desce. Zde Vás limitují především rozměry obou příslušenství.

Vanové baterie

Pro nástěnnou baterii připravte vyústění přibližně ve výšce 70–80 centimetrů od podlahy v místě, kde je to dle tvaru vany a použité baterie nejvhodnější. Výška baterie nad vanou, tedy nad jejím okrajem, by se měla pohybovat okolo 20 centimetrů.

Sprchové baterie

Jaká je ideální výška instalace sprchové podomítkové baterie? Obecně se montáž doporučuje v rozmezí 120 až 130 cm nad vaničku. U tohoto typu baterie je velmi důležité dodržet rozteč vývodů studené a teplé vody. Vývod studené vody se montuje vpravo a vývod teplé vody se montuje vlevo. Rozteč ideálně 10 či 15 cm. Pokud plánujete hlavovou sprchu, tak ta je nejčastěji instalována do výšku cca 215 cm.

Inspiroval Vás náš dnešní článek? Plánujete pořízení nové vodovodní baterie? Pokud ano, vodovodní baterie můžete jednoduše objednat na našem e-shopu Čečetka s.r.o. V případě potřeb nás kontaktujte na Tel.: +420 724 535 046 nebo nám napište e-mail na: obchod@cecetka.cz