Využijte dodatečné slevy 2 % na veškerý sortiment značky RAVAK! V objednávce stačí vložit kód ,,KOUPELNA,, a sleva je Vaše. Platí pouze tento týden.

Sporáky na dřevo

Sporáky na dřevo a obecně řečeno, sporáky na tuhá paliva, zažívají velký návrat. S ohledem na růst cen za energie se opět stávají oblíbenou volbou a vrací se nejen na chaty a chalupy, ale také do domácností, například jako druhý sporák nebo do letních kuchyní. Sporák na tuhá paliva je víceúčelový spotřebič, který Vám umožní nejen vaření a pečení, ale také topení. Dokáže zajistit vše v jednom.

Jak už napovídá samotný název, ve sporáku na pevná paliva si jednoduše zatopíte dřevem, briketami nebo peletami. Jeho hlavní účel je ve vaření, pečení a veškerých kuchařských aktivitách. Jeho sekundární účel je v tom, že může sloužit jako zdroj vytápění a funkční dekorace. Elegantně tak vyřešíte otázku, jak si v kuchyni zatopit, uvařit či upéct večeři, a ještě získat krásný interiérový doplněk. 

Výhodou je i fakt, že se kdykoliv při vaření obejdete bez elektřiny, a ještě vyprodukujete teplo. Provoz sporáku na dřevo je ekonomický a pořizovací ceny nejsou nijak vysoké. 

Drobnou nevýhodou sporáku na dřevo může být to, že s ním nevytopíte celý dům. Sporáky na tuhá paliva většinou nejsou konstruované a dimenzované na vytápění velkých prostor, není to jejich hlavní funkce. Pokud tedy hledáte řešení pouze pro vytápění bytu či domu, volte spíše krbová kamna. 

Jak vybrat vhodný sporák na dřevo?

1) Umístění

Sporák na dřevo potřebuje připojení na komín, proto dobře zvažte jeho umístění. Před pořízením sporáku také změřte místo vyhrazené pro jeho instalaci. Rozměry sporáků se pohybují různě, v šířkách od 60 cm až do cca 95 cm.

2) Design

Design sporáku na dřevo volte podle stylu interiéru. Například rustikální sporák bude vhodný pro chatu či chalupu, ale do rodinného domu vybírejte spíše moderní typ.

3) Výkon

Výkon sporáku přizpůsobte velikosti místnosti a četnosti používání. Výkon teplovzdušného sporáku na pevná paliva se pohybuje většinou v rozmezí od 5 kW do 10 kW. Výkon sporáku s výměníkem může být i 32 kW.

4) Funkce

Možná se Vám zdají všechny sporáky na první pohled stejné, ale ne všechny mají stejné funkce. Levnější typy sporáků mohou být vyrobeny z tenkého plechu, a proto se dobře a rychle roztopí, ale také velmi rychle chladnou, což vyžaduje časté přikládání. Některé sporáky mají funkci vaření, ale nemají možnost pečení v troubě. Dražší typy sporáků na dřevo mohou mít funkci hoření s malou účinností nebo spalovaní naopak s vyšší účinností. Sporáky vybaveny výměníkem zase mohou nabízet možnost připojení na ohřev vody či na radiátor. Preference jsou jen na Vás, dle Vašich potřeb. 

Pro snadnější výběr sporáku na tuhá paliva Vám přinášíme stručný seznam toho, co byste si měli před nákupem ujasnit:

  • Sporák plánuji do rodinného domu nebo na chatu?
  • Chci moderní design nebo rustikální vzhled?
  • Rozměry – výška, šířka, hloubka?
  • Výkon?
  • Teplovzdušný sporák nebo s výměníkem?
  • Vývod kouřovodu a jeho průměr?
  • Jaké očekávám funkce?
  • Jaký mám rozpočet?

Pokud si dokážete odpovědět na tyto otázky, při nákupu sporáku chybu neuděláte. Sporák na dřevo můžete jednoduše objednat na našem e-shopu Čečetka s.r.o. V případě potřeb nás kontaktujte na Tel.: +420 724 535 046 nebo nám napište e-mail na: obchod@cecetka.cz