Doprava zdarma od 15.000 Kč s DPH! Využijte nejlepší ceny na obklady a dlažby. Vinylové podlahy za vyjímečné ceny!

Jak vybrat vhodnou podlahu?

Pokládáte si otázku, jaká podlaha je pro váš interiér, byt či rodinný dům ta nejlepší?
Jak postupovat při výběru podlahy?
Jakou vybrat podlahu do jednotlivých místností v domě?
Výhody a nevýhody jednotlivých podlah si povíme v dnešním článku, tak si ho pozorně přečtěte až do konce.

Podlaha by měla odpovídat stylu vaší domácnosti a způsobu vašeho života. Měla by být vybrána ta podlaha, která je vyrobena z vhodného materiálu, protože každý materiál má jiné své výhody a nevýhody. Pořízení podlahy do interiéru představuje investici na dlouhé roky, proto je potřeba dobře zvážit, která podlahová krytina se má stát součástí vašeho domova a, která splní všechna vaše očekávání.

Podlaha ovlivňuje vzhled a atmosféru celé místnosti, přičemž musí být odolná a zvládat každodenní zátěži plynoucí z pohybu lidí, domácích mazlíčků, nábytku, vylitých tekutin a jiných nečistot. Při výběru je důležité zvážit kvalitu, vzhled i cenu. Podlaha by měla být v neutrálnějších barvách, které se lépe přizpůsobí různým barevným odstínům stěn a bytových doplňků v interiéru. Výrobci podlah v současné době nabízejí široké možnosti designu, při volbě různého materiálu podlahy. Například dekor dřeva můžete sehnat v nabídce výrobců keramické dlažby, vinylu, laminátu i linolea. Výběr podlahy je však i pocitová záležitost. Dnešní doba přináší výběr podlah z různých materiálů, které mají moderní a nadčasový design.

Menší a tmavší místnost rozjasní světlejší barva podlahy. Světlá podlaha místnost opticky zvětší.
Tmavá podlaha se bude líbit zejména těm, kteří mají rádi kontrast. K tmavé podlaze se výborně hodí světlé stěny a světlé bytové doplňky.

Jaké jsou tedy možnosti podlahy?

Podlahy z masivního dřeva

Podlaha z pravého masivního dřeva je podlaha na celý život. Jde o podlahu, která je vhodná především pro milovníky přírodních materiálů a hodí se do celého interiéru. Dřevěná podlaha působí luxusně, originálně, draze a je kvalitní. Ovšem v průběhu let se její vzhled mění, sesychá nebo nabobtnává dle teploty v interiéru. Dřevěná podlaha potřebuje přiměřené klima. Výhodou je její dlouhá životnost, protože je možné ji zbrousit a následně znovu nalakovat. Tím získá vzhled nové podlahy. Má dobré zvukově–izolační vlastnosti. Nevýhodou pro někoho může být praskání, které uslyší při chůzi, náročnější údržba i vyšší pořizovací cena.

Laminátové podlahy

Laminátové podlahy jsou variantou plovoucí podlahy. Vrchní nášlapnou vrstvu tvoří fólie nebo několik vrstev papíru se vzorem nanesených barvotiskem a napuštěných speciální pryskyřicí. Nosnou vrstvu tvoří kvalitní lisovaná MDF deska. Podlahy se nejčastěji vyrábějí ve 4 velikostních formátech a o tloušťkách 7 až 10 mm. Laminátové podlahy jsou vhodné do namáhaných prostor a seženete je v širokém spektru dekorů, barev, odstínů i vzorů. Mají jednoduchou montáž a jsou vhodné pro podlahové vytápění. Kladem je i nižší pořizovací cena než u masivních dřevěných podlah a snadná údržba. Vynikají vysokou odolnosti, jsou stálobarevné a vhodné pro alergiky. Nevýhodou může být, že pokud se vám podlaha poškrábe či zničí, nelze ji renovovat a musíte vyměnit celý díl podlahy, což přináší hodně práce. Laminátové podlahy mohou být také citlivé na nadměrnou vlhkost.

Keramické dlažby

Podlaha z keramické dlažby je velmi častou volbou zejména v rodinných domech. Výhodami keramické dlažby jsou především její odolnost a životnost. Podlaha vydrží desítky let, aniž by se nějakým způsobem znehodnotila. Dá se říct, že v létě příjemně chladí a v zimě, v případě podlahového vytápění, má velice dobré vodivé vlastnosti. Keramická podlaha je praktická a patří mezi nejjednodušší udržovatelné podlahové krytiny. Výhodou dlažby je i její cena. Pozor si dejte pouze na některé dlažby, které mohou být až příliš kluzké.

Vinylové podlahy

K levnějším variantám podlahové krytiny s množstvím vzorů patří vinylová podlaha. Tloušťka krytiny se pohybuje v rozpětí od 0,7 do 4 mm. Vinylová podlaha je ideální pro pokládku do celého interiéru. Podlaha nevyžaduje žádnou speciální údržbu, je vhodná i do vlhkého prostředí, příjemná na dotyk, má měkký a teplý povrch. Na trhu ji seženete v mnoha dekorech a barvách. Má snadnou montáž. Mezi její nevýhody můžeme zařadit možnost poškození proseknutím při pádu těžších předmětů. Opotřebované nebo porušené povrchy nelze renovovat a musí se vyměnit.

Podlaha marmoleum

Marmoleum je jinak řečeno, také přírodní linoleum. Jde o plovoucí podlahu z přírodních materiálů s příjemným pocitem při chůzi. Velmi rychle dosahuje pokojové teploty, čímž umocňuje pocit tepla místnosti. Na výběr jsou lamely ve tvaru obdélníků nebo čtverců v různých stálobarevných odstínech. Tento materiál má antibakteriální vlastnosti, a proto je ideální pro děti, alergiky a astmatiky. Podlaha je vhodná i na podlahové vytápění. Povrch marmolea je přirozeně antistatický. Na rozdíl od PVC po čase tmavne. Nevýhoda podlahy z marmolea je vysoká cena a náročnost na kladení.

Podlaha do jednotlivých místností:

Kuchyně

Podlaha v kuchyni musí být odolná vůči mechanickému poškození při pádu ostrých a těžkých předmětů a zejména kolem kuchyňské linky musí být dobře zpevněná a nesmí se snadno ochodit.

Ložnice a dětské pokoje

V dětských pokojích a v ložnici, by měla být podlaha příjemná na dotek. Děti si na zemi často a rády hrají a měly by se tam cítit dobře. Pro maximální komfort a pohodlí můžete tyto místnosti doplnit o malé koberečky, které budou udržovat teplo a místnosti ještě více zútulní.

Vstupní místnost, hala a chodba

U vchodových dveří doporučujeme opravdu kvalitní podlahu, která zvládne neustálý pohyb a špínu zvenčí. V tomto místě nevolte dlaždice, protože v jejich spárách by se usazovaly nečistoty a prach. 

Obývací pokoj

V obývacím pokoji se toho odehrává nejvíc a tráví se v něm spousta času. Zdejší podlaha by proto měla v pohodě zvládnout pohyb lidí, zvířat i například stěhovaní a posouvání nábytku. Vhodná je proto vysoce odolná podlaha.

Odpověď na otázku, která podlaha je tedy nejlepší, musíte zvládnout sami. Pro každého a pro každou domácnost, bude vhodná jiná podlahová krytina. Tak, které dáte přednost vy?

Podlahy můžete jednoduše vybrat a zakoupit on-line na našem e-shopu ČEČETKA s.r.o. (cecetka.cz)

V případě potřeby nás kontaktujte na Tel.: +420 724 535 046 (Po-Pá 9 - 18 hod). Nebo nám napište e-mail: obchod@cecetka.cz

Rádi vám s výběrem vhodné podlahy poradíme.