Doprava zdarma od 15.000 Kč s DPH! Využijte nejlepší ceny na obklady a dlažby. Vinylové podlahy za vyjímečné ceny!

Kování na dveře a kliky

Víte, jaké jsou rozdíly v kování a jak si vybrat to správné, aby splňovalo všechny vaše požadavky? Podle čeho vybírat kování na dveře a kliky? Připravily jsme pro vás ucelený souhrn základních informací na téma kování na dveře a kliky.
Kování na dveře a kliky jsou nedílnou součástí dveří a je jim je potřeba věnovat pozornost, hlavně při výběru. Na trhu je obrovská nabídka tohoto sortimentu. Vybírejte tak, aby kování i kliky padly přesně do vašeho interiéru. Jsou drobnějším, ale i tak důležitým, estetickým prvkem ve vaší domácnosti. Dodají finální design vašim dveřím. Kování se vyrábí z mnoha materiálů, mezi nejčastější patří nerez a hliník. Nerezové kliky jsou vyrobeny z nerezové oceli a zaručují dlouhou životnost. Hliníkové kliky, jsou z měkčího materiálu, který je ekonomicky dostupný, ale na úkor životnosti. Ostatní materiály jako je chrom, nikl, bronz, jsou materiály, které se vyznačují stejnými vlastnostmi jako je nerez. Každý materiál má své výhody i nevýhody. Každý také jinak reaguje na četnost jeho užívání a venkovní podmínky. Je jen na vás, jaký typ se vám hodí. Jaké jsou typy kování? Prvním typem je kování exteriérové, které se používá na vstupní dveře a branky. U tohoto typu kování je kladen větší důraz na materiál, který musí dobře snášet venkovní podmínky. Kování bezpečnostní, používá se jak u vchodových dveří, tak na interiérových. Tato kování mohou být vyžadována pojišťovnami. Kování protipožární, se používají společně s bezpečnostními zámky. Musí odpovídat všem normám a požadavkům. Kování interiérové je používáno nejčastěji, vždy je dobré přihlédnout k frekvenci používání dveří. Jiné nároky má kování v rodinných domech a jiné zas u kanceláří či hotelů. Interiérové kování můžeme rozdělit na dvě hlavní skupiny, a to štítové a rozetové. Štítové kování je z jednoho kusu. Ten překrývá jak otvor pro kliku, tak i klíčovou dírku. Rozetové kování vyniká širokou škálou designů a provedení. Vyrábí se z kulatých, oválných či hranatých rozet. Také se mu někdy říká dělené, rozety se sešroubovávají k sobě přes celé dveře. Rozetové kování je moderním řešením dveřní kliky. Jaké jsou typy otvorů klíčových dírek? Na výběr jsou typy s otvory pro interiérové klíče, otvory pro cylindrickou vložku, což je klasická fabka nebo otvory s namontovaným klíčem.

BB – otvor pro pokojový (dozický klíč)
PZ – otvor pro vložkový zámek (FAB)
WC – otvor pro sadu s použitím WC, koupelna

Pokud plánujete koupi kování s kombinací kliky a koule, kliky a madla nebo s bezpečnostním kováním berte v úvahu směr otevírání vašich dveří. Levé dveře s levou klikou mají panty na levé straně a také je tedy budete otevírat směrem doleva. Pravé dveře s pravou klikou mají panty na pravé straně a otevíráte je tedy k sobě směrem doprava. Důležitou roli hraje také tloušťka dveří. A proč? Tloušťku dveří je nutné znát kvůli dostatečné délce spojovacích šroubů, které zakoupíte v sadě s kováním. Jak správně vybrat kliku? Nyní se zaměříme na výběr kliky. Ač se vám to líbí nebo ne, dveřní kliky jsou naší každodenní součástí. Správný výběr typu, designu a materiálu nám tak může interiér posunout zas o krok dále. Čtěte zde pár rad a návodů. Důležitý je vzhled kliky, který se spolu s dveřmi může stát komplexní designovou a praktickou částí vašeho domova. Vybírat můžete například z populárního klasického nerezu či broušeného nerezu, kdy oba materiály vynikají perfektním zpracováním. Nerez jako materiál má také dlouhou životnost, jak jsme již zmiňovali výš v našem článku, a tak se při jeho výběru nemusíte dlouho starat o jeho náhradu. Výhodou matného materiálu, je jeho jednoduchá údržba a omyvatelnost. Na rozdíl od lesklých povrchů, totiž nevidíte každý otisk ruky. Kliky tak vypadají neustále vzhledné a čisté. A co barva kliky? Ta podtrhne celkový dojem. Vybrat si můžete od standardních odstínů až po perleťovou. U klik je na výběr z několika řešení, kterými uzamknete dveře. První řešení je na klasický klíč, který je samozřejmě součástí balení. Další variantou je otočný knoflík označovaný také jako WC knoflík nebo WC zámek. Další možností je také úchyt pro skleněné dveře, díky kterým dveře vysunete z pouzdra. Posledním kritériem výběru kliky či úchytu je tvar. Nabízí se v designu kulatém, hranatém, oválném a čtvercovém. Bezpečnostní součást dveří je také kukátko. Někdo si bez něj dveře neumí představit, jiný by ho na dveřích zas nechtěl. Záleží už jen na vás, které řešení vám bude vyhovovat nejvíce. Držíme palce pro správný výběr, aby vám pak dveře dělaly jen samou radost.

Pokud potřebujete poradit, sjednejte si schůzku na našem showroomu v Českých Budějovicích přes odkaz zde: https://www.cecetka.cz/ nebo nás kontaktujte telefonicky na Tel.: +420 724 501 020 (Po-Pá 9 - 18 hod). Můžete nám napsat i e-mail na: obchod@cecetka.cz