Doprava zdarma od 15.000 Kč s DPH! Využijte nejlepší ceny na obklady a dlažby. Vinylové podlahy za vyjímečné ceny!

Krbová kamna a krby ČEČETKA, České Budějovice

Luxus příjemného tepla v interiéru a sledování plápolajících plamenů doma, vám mohou zajistit právě krbová kamna nebo krb. Jak vlastně postupovat při výběru krbových kamen? Pokud uvažujete o jejich koupi, děláte rozhodně správně. Krbová kamna představují nejlevnější, a přitom nejekologičtější topný systém na provoz. Investice do krbových kamen se vám přibližně za rok vrátí v rozdílu ceny topiva. Moderní krbová kamna jsou také designovým prvkem v interiéru. V nabídce máme krbová kamna, která dokáží vytopit i více místností, dále pak designové krby, které se stanou dominantou vašeho domova. Nabízíme také krbové vložky a celé krbové příslušenství.

Jak tedy vybrat vhodná krbová kamna?

Ve většině případů se volí mezi krbovými kamny pro hlavní zdroj tepla do rodinného domu, na chatu či chalupu. Nebo pro pouze doplňkový účel zdroje tepla, což je v případě, že máme v domě jiné centrální topení a krbovými kamny plánujeme topit pouze občasně. Třetím účelem je hlavně dekorace a design, kdy budeme krbovými kamny topit jen příležitostně. Pokud jste se našli alespoň v jednom z účelů, pokračuje výběr krbových kamen a krbů dále ve směrech, jako je: výkon, umístění, velikost, typ, design, typ využívaného topiva, druh komínu či zda je potřeba externí přívod vzduchu ke kamnům?

Pokud si totiž vyberete správná krbová kamna, můžete tím ušetřit i spoustu peněz. Výběr nepodceňujte. My vám rádi poradíme i na naší pobočce ČEČETKA s.r.o., kde si můžete sjednat schůzku přímo přes naše stránky https://www.cecetka.cz/. V dnešní době je na trhu velký výběr kamen různých designů, typů a výkonů. Námi nabízená krbová kamna jsou ty, za které se zaručujeme a považujeme je za ty nejkvalitnější. Lze v nich topit jak dřevem, tak dřevěnými briketami. Topit dřevem je výrazně vhodnější právě z důvodu údržby. Pokud by se k topení využívalo hnědé či černé uhlí, zvýšila by se několikanásobně náročnost na čištění a údržbu kamen.

Jaký zvolit typ krbových kamen?

Krbová kamna se dělí dle způsobu vytápění a materiálu na jednoplášťová sálavá a na dvouplášťová konvekční. Jednoplášťová jsou vyrobena z litiny, přičemž dvouplášťová jsou vyrobena z ocelového plechu. Výjimkou je i několik krbových kamen, která jsou vyrobena z ocelového plechu, ale jejich součástí jsou také litinové doplňky. Jedná se o dvouplášťová kamna z ocelového plechu a litiny.

Jaký zvolit výkon kamen?

Právě to je jedním z nejdůležitějších ukazatelů, podle kterého krbová kamna vybíráme. Jaký je požadovaný výkon? Musíte si uvědomit kolik m3 budou muset krbová kamna vytápět. V podstatě, jednoduše řečeno, jak velký prostor chcete krbem vytopit? Obecně, se dá tvrdit, že 1kW výkonu kamen pohodlně vytopí 20 m3 obytného prostoru v zástavbě. U novostaveb činí výkon 1 kW na 40 m3. Dále bychom měli brát na vědomí, v jakém prostředí se stavba nachází. Bydlíte v zástavbě domů či na samotě?

Jaká kamna jsou vhodná pro tah mého komínu?

Ujistěte se, zda komín, kterým disponuje vaše stavba zvládne výkon vybraných kamen. Nejpřesnějším zjištěním je změření tahu komínu odborným kominíkem či firmou k tomu určenou. Pro správné fungování komínu je nutné dodržet účinnou výšku komínu, kterou předpis stanovuje na 5 m. Důležitá je rovněž délka a průměr průduchu od kamen ke komínu, která může tvořit maximálně jednu čtvrtinu celkové výšky komínu.

Čím a jak v kamnech topit?

Většina krbových kamen, které u nás seženete je určena k topení především dřevem a dřevěnými briketami. Je zapotřebí a doporučuje se použít pro topení pouze suché palivo. Mokré nebo vlhké palivo 100% sníží účinnost krbových kamen. Také vám mokré palivo zřejmě ani nechytne a nepodaří se vám roztopit kamna.

Jak je to s designem?

Konečně se dostáváme k designu, což bývá hlavní kritériem, které ovlivňuje výběr krbů a kamen. Je naprosto samozřejmé, že krbová kamna by měla ladit se zbytkem interiéru. Budou totiž sloužit jako doplněk a ozdoba. Pokud ale budete vybírat z naší široké nabídky, neměl by to být problém.

Kam umístit krbová kamna?

Jednou z věcí, kterou bychom měli řádně promyslet, je i umístění kamen. Od tohoto umístění záleží i na jejich velikosti. Nezapomínejte také na bezpečnostní předpisy. Podlaha a okolí kamen musí být z nehořlavého materiálu, což je například dlažba, cihly, kámen nebo moderní a také využívané sklo. Pamatujte, že krbová kamna mohou vážit i 100 - 200 kg. Pokud se rozhodnete je umístit do patra budovy, pak vám jejich váha může způsobit vážné potíže v konzistenci stropu. Kamna musí stát na pevném podkladu s odpovídající nosností nebo na betonové nehořlavé desce. Nezapomeňte, že krbová kamna by měla stát na nehořlavém materiálu a měla by mít před spalovací komorou plech, pro případné vypadnutí polínka. Nebo před vypadnutím dřeva, když budete přikládat. Ideálním i cenově dostupným řešením jsou skla pod krbová kamna.

Jak je to s přívodem externího vzduchu?

Externí přívod vzduchu je zapotřebí hlavně u nových staveb, zvláště u pasivních domů, kde je zaručena vysoká vzduchotěsnost. U starších domů a staveb toto není až tak nutné, a to z důvodu, že vzduch potřebný k dokonalému hoření si kamna nebo krb vezmou z netěsností oken a dveří. V případě použití dvouplášťových krbů či kamen, díky kterým budeme chtít vzduch rozvést i do dalších okolních místností, je nutné mít přívod externího vzduchu. Kdybychom ho neměli, mohl by v místnosti vzniknout podtlak. Externí vzduch se většinou přivede pod krb kanálky, rourou podlahou nebo z vedlejší místností.

A co krbová vložka?

Krbové vložky jsou základním funkčním prvkem obezděných krbů. Zvyšují jejich topnou účinnost, akumulují teplo a díky teplovodnímu výměníku je možné je připojit k rozvodům a radiátorům v domě a vytápět tak celý objekt. My nabízíme krbové vložky Dynamic nebo Heat. Zakoupit si můžete krbové vložky s dvojitým či s trojitým prosklením, pro dlouhodobý akumulační provoz, se zadním přikládáním, s teplovodním výměníkem, s otevíráním dvířek do strany, s výsuvnými dvířky, či průhledové nebo s děleným sklem. Využívejte teplo maximálně k vytápění celého vašeho domova. Topte ekonomicky a ekologicky.

K čemu mi bude krbové příslušenství?

Krb se rozhodně neuklidí sám a vyžaduje pravidelnou údržbu a čištění. Nabízíme praktické krbové nářadí pro péči o krb. Pro krásné plápolání ohně v krbu rozhodně využijete pohrabáč, lopatku a smeták. Pro pohodlnou relaxaci u krbu také jistě oceníte proutěný koš na uložení dřeva do krbu či vysávač na popel na jeho úklid. Nabízíme i podpalovače nebo výše zmiňovaná skla pod krbová kamna, jako bezpečnostní prvek. Právě sklo funguje jako ochrana stěn před ohořením podlahy. 

Věříme, že vám náš článek pomohl k výběru těch správných krbových kamen nebo krbu.

Pokud si stále nevíte rady, tak nás neváhejte kontaktovat: https://www.cecetka.cz/

Tel.: +420 724 535 046 (Po-Pá 9 - 18 hod).

Můžete nám napsat i e-mail na: obchod@cecetka.cz