Doprava zdarma od 15.000 Kč s DPH! Využijte nejlepší ceny na obklady a dlažby. Vinylové podlahy za vyjímečné ceny!

Montáž a instalace vany

Rekonstruujete nebo zařizujete novou koupelnu? Chcete si ve své koupelně užít opravdu luxusní odpočinek? Pak při plánování koupelny nezapomeňte na vanu. Ve sprchovém koutě ani zdaleka nedosáhnete takové relaxace a úlevy po celém dni, jako ve vaně plné pěny.

Při rekonstrukci nebo při stavbě nové koupelny je důležitým finálním bodem právě montáž vany. Přečtěte si celý náš článek, ať víte, co obnáší montáž vany a na co je dobré se připravit. Dnes se zaměříme na montáž akrylátové vany.  

Montáž vany je jedním ze závěrečných kroků. Prostor kolem musí být už stavebně připraven. To znamená, že hotové by měly být obklady stěn a na podlaze položená dlažba. Pokud zvolíte volně stojící vanu, budete mít s instalací vany nulové starosti. Navíc tyto vany mají velmi atraktivní desing a Vaší koupelně dodají elegantní vzhled. Volně stojící vany jsou ale vhodné pouze pro opravdu prostorné koupelny. Do běžných koupelen se nejčastěji montují vany akrylátové.

Jak začít s montáží vany?

Pokud jde o rekonstrukci koupelny, pak je prvním krokem demontáž staré vany a následně přichází na řadu úklid. V případě, že jde o stavbu nové koupelny je prvním krokem rovnou úklid. Prostor pod vanou musí být zbaven zbytků stavebního a zdícího materiálu, malty, lepidel a samozřejmě i drobného prachu. Toto vše by totiž mohlo vanu poškodit a znesnadnit průběh montáže. Podlaha pod vanou proto musí být vždy čistá a rovná.

Instalace odpadu

Instalace odpadu probíhá tak, že se vana otočí dnem vzhůru. Pod vanu samozřejmě musíme umístit karton nebo polystyrén, aby se nepoškrábala. Pro instalaci odpadu se používají trubky odolné vůči vysoké teplotě, které se upraví na požadovanou délku. Potrubí se formuje pomocí kolínek a odboček. Při instalaci odpadu se snažíme vždy dosáhnout ideálního spádu, což je zhruba 3 cm na 1 metr. Při větším spádu pozor na tvorbu možných usazeniny.

Připevnění nožiček

Nožičky drží vanu v rovině a ve správné výšce. Bývají výškově nastavitelné. Mezi sifonem a podlahou by měla být mezera asi 5 centimetrů. Nožičky se k vaně připevňují pomocí vrutů. Kromě toho, že vana musí stát rovně, je dobré bezpečně zakrýt její boční hrany a konstrukci, na které stojí. K tomuto účelu poslouží akrylátové krycí panely nebo obezdívka následně obložená dlažbou.

Krycí panely a obezdívka

Krycí panely jsou na připevnění snadnější, stačí k tomu trocha silikonu a je hotovo. Obezdívka je pracnější, ale ve výsledku vypadá o něco lépe. Je důležité k tomu použít správné obklady, které nenaruší jednotný vzhled koupelny. Obdélníková vana se obkládá vždy lépe, než vana asymetrická.

Vanová baterie

Pokud již vana stojí na svém místě, je nainstalovaný odpad, připevněné nožičky a je obezděná, zbývá jen poslední krok, což je namontování vanové baterie. Následně je důležité zkontrolovat správný odtok vody a pak už si můžete pohodlně užívat dlouhé koupele ve Vaší nové vaně.

Vanové doplňky

V prostoru vany zajisté využijete i vanové doplňky, jako jsou držáky na mýdlo nebo sprchový gel. Nezapomeňte ani na poličky na šampony a také háčky na ručníky.

Tyto vanové doplňky najdete i na našem e-shopu v kategorii vanové příslušenství a také v kategorii sprchové příslušenství.

Pokud do Vaší koupelny plánujete vanu, podívejte se na náš e-shop, kde najdete širokou nabídku všech typů van i vanových doplňků.
Pokud budete potřebovat s čímkoliv poradit, neváhejte nás kontaktovat na Tel.: +420 724 535 046. Nebo nám můžete napsat e-mail na: obchod@cecetka.cz