Doprava zdarma od 15.000 Kč s DPH! Využijte nejlepší ceny na obklady a dlažby. Vinylové podlahy za vyjímečné ceny!

Kuchyňská svítidla

Přemýšlíte nad tím, jaké osvětlení vybrat do kuchyně? Pokud řešíte rekonstrukci nebo zařizujete novou domácnost a lámete si hlavu s výběrem správného osvětlení do kuchyně, přečtěte si celý náš článek. Na místě je určitě pečlivý výběr, protože v kuchyni i v jídelně trávíme velkou část našeho času, když jsme doma. Přinášíme vám proto pár užitečných tipů, které vám s výběrem pomohou.

Dodejte jídlu chuť, správným výběrem svítidla. Obecně se ví, že nejen barvy zdí a dekorace v kuchyni hrají roli ve vaší chuti k jídlu, je tomu tak i se světlem. Svítidla mohou také umocnit požitek z jídla.

1) Základem je centrální osvětlení

Nechte si chutnat se správným svítidlem. Kuchyně je místem, kde každý den usedáte se svou rodinou k prostřenému stolu a hlavní centrální osvětlení je základ. Centrální osvětlení je nutností v každém případě, protože zajistí dostatek světla a prosvětlí místnost jako celek. Pokud už vymýšlíte konkrétní řešení, berte v potaz velikost kuchyně a hlavně to, jak je koncipovaná. Podle toho zvolte jeden či více lustrů nebo zabudovaná stropní světla. Zařízení prostoru vám napoví, zda bude lepší umístit světlo pouze nad jídelním stolem či nad linkou a zvládne tak bez problému nasvítit vše, co potřebujete, nebo zda je lepší pořídit na strop víc světel a rozšířit tak jejich dosah. Ať už vyberete cokoliv, lustr do kuchyně může být nejen praktickým, ale i designovým řešením.

2) Osvětlení kuchyňské linky

Při výběru svítidel ke kuchyňské lince se zaměřte na více zdrojů světla, protože každé z nich využijete ve své domácnosti na specifickou činnost. Kromě hlavního osvětlení v kuchyni oceníte i přímé osvětlení linky. To je výhodné pro přípravu jídel nebo jiné domácí práce. Speciální kuchyňská světla k lince jsou ideálním řešením v této části místnosti, protože není problém si vybrat různou délku, šířku, barvu a výkon světel, a vše tak sladit podle vašich představ. Jejich další výhodou je, že vám nezaberou žádné místo na pracovní ploše. Můžete si také vybrat bodovky. Ty přináší spoustu dalších možností. Jsou flexibilně nastavitelné, nejsou nijak drahé a hodí se pro každý typ místnosti. Dejte akorát pozor na vzdálenost jednotlivých bodových světel. Ta by se měla odvíjet od intenzity svítivosti žárovek, ale také od konkrétního typu místnosti, kam je chcete umístit, protože každá potřebuje jinak nasvítit. V poslední době se do kuchyně umisťuje také LED osvětlení a LED pásky, které jsou velmi originální. Můžete si je libovolně připevnit a snadno přichytit samolepicí páskou, která je z druhé strany. Navíc jde o jediné ohebné světlo, které můžete vést i místy, kam se jiné světlo nevejde. Na našem e-shopu je nabízíme v různých barvách i délkách. Čím dál více se využívají jako světla na osvětlení kuchyňské linky, protože na vaši pracovní plochu nevrhají rušivé stíny.  

3) Bodové osvětlení

Pokud připravujete jídlo i během večera, budete osvětlení zajisté v kuchyni potřebovat. Někomu by možná mohlo stačit svítidlo z digestoře, ale my doporučujeme kvalitnější osvětlení v podobě bodového osvětlení. Jde o velmi univerzální typ světla. Je ideální ho umístit kamkoli, včetně kuchyně. Existují různé možnosti, které se liší typem umístění – bodová stropní svítidla, podhledová svítidla na zabudování do sádrokartonového stropu, ale i nástěnná bodová světla. Můžete je také zkombinovat a využít v jednom prostoru více typů světel.

4) Osvětlení jídelny

Ať už máte jídelní stůl v kuchyni, v části obývacího pokoje nebo samostatně v jídelně, nezapomeňte ho také dostatečně osvětlit. Je to místo, kde trávíte čas s rodinou a návštěvami, kde servírujete hlavní chody, a především zde servírujete rodinné večeře. Ty si zaslouží kvalitní osvětlení, které vykouzlí příjemnou atmosféru. Pro nasvětlení jídelny se nabízí chytré osvětlení. Intenzitu jeho svícení totiž můžete regulovat, tlumit i zesilovat, dle vašich potřeb. Do jídelny jsou vhodné i lustry s nastavitelnou vzdáleností od stolu nebo lustr se stíněním, který oceníte při romantické večeři s vaším partnerem.

5) Osvětlení úložných prostor v kuchyni

Nezapomeňte ani na nasvícení úložných prostor, jako jsou police, šuplíky, skříňky, špajz nebo tmavé kouty v kuchyni. Na trhu i na našem e-shopu nabízíme spoustu možností, které vám usnadní život. Ideálním řešením pro světlo do úložných prostor jsou speciální svítidla do šuplíků, ale zvolit můžete i moderní LED osvětlení nebo jiné vychytávky. Využít můžete i bodové osvětlení, které jsme zmiňovali výš v našem článku. Díky světlu se i tmavé místo promění v prosvětlený prostor, kde rychle najdete vše potřebné, co hledáte.

6) Osvětlení chodby a cesty do kuchyně

Honí vás v noci mlsná? Patříte mezi noční jedlíky? Jste naučení, chodit v noci pít? Pro tyto případy, kdy jste rozespalí a vstanete z postele, ještě napůl se zavřenými oči, hledáte cestu k lednici, je dobré mít osvětlení se senzorem na pohyb, která se vám v noci sami rozsvítí a vy tak snadno najdete cestu ke svému cíli. Nebo se nabízí i vhodné osvětlení v podobě LED pásků nebo jiného kuchyňského světla, u kterého můžete snižovat intenzitu svícení.

Náš tip na závěr! Při výběru, se nezaměřujte pouze na vzhled světel, ale vybírejte i typ svícení. Do kuchyně se hodí spíše studené světlo, které je vhodné všude tam, kde pracujete a kde se soustředíte na práci. Teplé světlo se hodí naopak pro místnosti, kde odpočíváte a připravujete se ke spánku. Už jsme zmiňovali LED pásky – ty jsou ideální volbou do ložnice stejně jako do kuchyně, nejen kvůli úspornému osvětlení, ale i kvůli své variabilitě. Jejich nespornou výhodou je, že u nich můžete měnit barvu nasvícení, ale i intenzitu světla podle potřeby.

Přečtěte si také:

Osvětlení do koupelny: https://www.cecetka.cz/inspirace-pro-bydleni/osvetleni-do-koupelny/

Jak správně vybrat venkovní osvětlení: Jak správně vybrat venkovní osvětlení? - ČEČETKA s.r.o. (cecetka.cz)

Věříme, že informace obsažené v našem článku vám pomohli při rozhodování o kuchyňském osvětlení. Pokud budete potřebovat ještě s něčím poradit, neváhejte nás kontaktovat na Tel.: +420 724 535 046 nebo nám napište e-mail na: obchod@cecetka.cz nebo si sjednejte schůzku přímo u nás v showroomu v Českých Budějovicích přes naše stránky ČEČETKA s.r.o. (cecetka.cz).