Využijte dodatečné slevy 2 % na veškerý sortiment značky RAVAK! V objednávce stačí vložit kód ,,KOUPELNA,, a sleva je Vaše. Platí pouze tento týden.

Schodové hrany

U běžně položené plochy podlahy v interiéru je řešení detailů a přechodových míst méně náročné, než řešení podlahoviny a nášlapných vrstev na schodišti. Nejsložitější na schodišti je pak ukončení na hraně stupně. To musí splňovat nejen estetické požadavky, ale i požadavek na pomalé opotřebení a také na bezpečnost. K čemu slouží schodové hrany? Jaké máme možnosti řešení schodových hran? Jak vybrat schodové hrany? Přečtěte si celý náš článek, ve kterém vám přinášíme pár užitečných rad a inspiraci právě na téma schodové hrany.

K čemu slouží schodové hrany?
Schodové hrany (někdy též schodové lišty) slouží jako prvek pro zakončení hran schodů. Hrana nebo lišta, plní estetickou i protiskluzovou funkci a chrání hranu schodu před mechanickým poškozením. Schodové hrany jsou určeny pro krytí schodových hran, jak vyplývá ze samotného názvu. Schodové hrany nacházejí uplatnění jak v novostavbách a moderních rodinných domech, tak při rekonstrukcích schodů i ve starších nemovitostech. Schodové hrany mohou být instalovány na jakýkoliv materiál položený na schodech, na jakoukoliv podlahu, ať už jde o dřevěnou podlahu, laminátovou, vinylovou, lino, koberec, dlažbu atd. Hrany se mohou kombinovat s krytinami o rozdílné síle. Schodový profil pro ukončení podlahové krytiny je určen k ochraně hrany schodu a jejímu estetickému ukončení.

Jaké máme možnosti řešení schodových hran?
V současné době najdeme na trhu mnoho různých tvarů, barev a provedení, které dozajista uspokojí každou naši představu o konečném výsledku. Stejně jako u ostatních podlahových profilů i tady platí, že schodová hrana nemusí být nutně v odstínu použité podlahy, aby pokud možno nebyla vidět. Zvolíme-li kontrastní provedení, stává se také prvkem umocňujícím atraktivní vzhled vašeho interiéru.

Nejjednodušší a nejčastěji používanou schodovou hranou je jednoduchý rohový profil “L” (obrázek č. 1). Slouží k překrytí schodové hrany z jakéhokoliv materiálu. Plní i funkci protiskluzového prvku a je vyráběn v mnoha provedeních, lišících se zejména rozměry a povrchovou úpravou. Výběr rozměrů je opravdu široký - od hrany 20 x 10 mm až například po 70 x 55 mm (obrázek č. 2). Důležitý je také způsob instalace a upevnění, protože se jedná i o bezpečnostní prvek, který musí odolat zvýšené zátěži. Nejčastěji používaným je samolepící profil, který jednoduše po odstranění krycí pásky přilepíme na očištěný a odmaštěný povrch. Samolepící profily drží na svém místě velice pevně, ale potřebujeme-li zajistit pevnější spojení se schodem, zvolíme profil se šrouby. Jeho instalace je pracnější, protože vyžaduje vyvrtání děr, zasazení hmoždinek a následné přišroubování. Musíme postupovat velice jemně a opatrně. Chceme-li zajistit u schodových hran zvýšenou protiskluzovou funkci, zvolíme profil s vlepeným protiskluzným páskem v gumovém nebo jiném provedení. Vlepený pásek zároveň zakryje viditelné hlavičky šroubů a tím zlepší konečný vzhled schodové hrany (obrázek č. 4).

Pokud se rozhodneme investovat do našeho schodiště více finančních prostředků a chceme od schodiště něco víc, můžeme jej nasvítit pomocí speciálních  schodových hran s možností instalace moderních LED pásků (obrázek č. 5).

Obrázek č. 5

Řešení schodových hran:
Speciálně na našem e-shopu najdete schodové profily pro lino, PVC, vinyl, koberec s tloušťkou krytiny 2-3 mm.
Dále pak také hrany 40 x 20 až 70 x 55 mm, které jsme si zmiňovali výš v našem článku.
Schodové hrany 9 x 7 až 25 x 20 mm.
Profily pro LED osvětlení.
Schodové profily pro lino, PVC, vinyl, koberec s tloušťkou krytiny 4-15,5 mm.
A ještě také schodové vnitřní profily. Jde o estetickou vnitřní schodovou hranu pro spojení podlahové krytiny uvnitř schodu. Vhodné pro kombinaci se schodovými hranami.

Jak vybrat schodové hrany?
Schodové hrany doporučujeme vybírat podle typu položené podlahy na schodišti. Především dle zvoleného druhu a také barvy. Dále je dobré vybírat schodové hrany dle našeho vkusu, designu, estetického cítění a také v neposlední řadě podle funkce schodové hrany, kde hraje roli především bezpečnost a protiskluznost.

Schodové hrany jsou řešením pro všechny typy podlah na schodišti jak v interiéru, tak i ve venkovních prostorách. Proto nesmíme zapomenout ani na použití schodových hran v exteriéru. Velmi častým zraněním bývá právě pád ze schodů, kdy dojde k uklouznutí na mokrém či kluzkém schodišti. K tomu, abychom pádu předešli, slouží právě schodové hrany. A jaké jsou barevné možnosti schodových hran? Na našem e-shopu nabízíme barevné provedení téměř všech schodových hran od stříbrné, zlaté, bronzové, přes šampaň, tak i k dřevěným podlahám v barvách dubu, buku, ořechu, javoru nebo třešně.

Výběr je jen a jen na vás. Pomohl vám náš článek při rozhodování, jaké schodové hrany zakoupit? Pokud budete potřebovat další informace či pomoc s výběrem, neváhejte nás kontaktovat na Tel.: +420 724 535 046 jsme tu pro vás od pondělí do pátku, každý den od 9:00 hod. do 18:00 hod., nebo nás kontaktujte mailem na: obchod@cecetka.cz.