Doprava zdarma od 15.000 Kč s DPH! Využijte nejlepší ceny na obklady a dlažby. Vinylové podlahy za vyjímečné ceny!

Soklové lišty a profily

V tomto článku se zaměříme na soklové lišty a profily. Doba, kdy se podlahové lišty a profily využívaly jen jako prostředek pro řešení přechodů mezi jednotlivými místnostmi v domě, jako řešení schodových hran, dalšímu ukončení nebo dilatacím, je dávno pryč. Soklové lišty a profily se posunuly a v současné době jsou především významným a moderním prvkem interiérového designu. Společně se nyní podíváme na to, jaké jsou možnosti materiálů lišt? Jaké soklové lišty a profily se dnes používají? Jak lišty a profily vybrat?

K čemu slouží soklové lišty a profily? Soklovým lištám a profilům se dá také jinak říci obvodové lišty a profily. Nejčastěji se profily a lišty instalují pro překrytí spoje mezi stěnou a podlahou. Pro správnou funkci každé podlahy a také pro její dokonalý vzhled, musíme zajistit její mírnou dilataci. To znamená, že je nutné kolem stěn nechat potřebnou mezeru, která slouží jako volný prostor pro podlahovou krytinu při změnách teploty. Jde o teplotní roztažnost u všech podlahových krytin, ať už máte ve vašem inteiréru položenou dřevěnou, vinylovou nebo laminátovou podlahu. Tuto dilatační mezeru překryjete ideálně právě soklovou lištou či profilem. Na trhu je nepřeberné množství nabíkdy druhů lišt a profilů.

Z jakých materiálů se nejčastěji soklové lišty a profily vyrábějí? Profily a lišty můžeme sehnat v provedení z hliníku, PVC, nerezu, celodřevěné, dýhované, laminátové, lišty a profily s MDF či HDF jádrem atd.

Soklové hliníkové profily se nejčastěji využívají na krytí přechodu mezi podlahou a stěnou. Soklové hliníkové profily se montují velmi snadno. Ke stěně nebo podlaze se dají připevnit pomocí klipů, které se šroubují nebo lepí. Některé varianty soklových hliníkových profilů mohou mít instalaci ještě snadnější a to v podobě samolepicích proužků nebo můžete profily přilepit vhodným lepidlem, jako např. mamut. Soklové hliníkové profily seženete v různých barevných provedení, ať už ve stříbrné, bronzové, šampaň nebo bílé barvě. Hliníkové profily jsou vhodné do všech moderních interiérů, k podlahám i ke kuchyňským deskám nebo k obkladům a mozaikám. Hliníkové profily mají i tu výhodu, že je v domácnosti můžete sladit s ostatními kovovými prvky jako jsou kliky, zárubně a úchytky na nábytku.

Plastové soklové profily se vyznačují tenkou stěnou a možností instalovat do těchto profilů rozvod kabelů domácího audia nebo jiných el. zařízení. Většinou profily obsahují i odnímatelnou část, která nám umožňuje kabely v liště měnit nebo doplňovat bez nutnosti její demontáže. Další výhodou je, že je možné je mimo lepení připevnit i šroubky nebo trny ukrytými pod odnímatelnou částí. To nám umožní lištu instalovat i při nerovné stěně nebo jejím nestabilním povrchu, který by se s lepidlem utrhl. Mají většinou i okraje z měkkého plastu, které zajistí dokonalé přilnutí k podlaze a ke stěně. Na trhu se vyskytuje široká řada těchto profilů v různých provedeních a výškách od 40 až po 100 mm v nepřeberném množství barevných provedení: bílé, dřevěné dekory nebo imitace kovových povrchů.

Pokud se podíváme zpět ke kovovým profilům, patří mezi ně určitě i nerezové soklové profily. Nerezové soklové profily zvýší atraktivitu vašeho interiéru a působí velmi esteticky. Nerezové profily se v ideálním případě lepí ke stěně vhodným lepidlem, např. mamut. Na trhu jsou také v nejrůznějších barevných provedení, seženete je jak v barvě nerezu, tak v dekorech dřeva. Nejčastěji se vyrábějí v rozměrech o výšce 40 mm a 60 mm. Jestliže toužíte u soklů, profilů a lišt po kombinaci kovu i designu podlahy, existuje řešení v podobě profilů, do kterých lze instalovat proužek vámi použité podlahové krytiny.

Stále ještě se také používají tzv. MDF profily, které jsou vyrobeny z lisované dřevité hmoty a polepeny většinou papírovou dekorací s imitací dřeva. Tyto profily jsou určitě ekonomicky výhodné a se snadnou montáží, stačí je přilepit nebo dokonce přitlouct hřebíkem. Ale jsou velice náchylné na vlhkost a jakékoliv zatečení vody vám způsobí na profilu nepěknou bouli. Mají krátkou životnost.

Jaké lišty a profily vybrat k vaší nové podlaze? Při výběru vhodného zakončení podlahy u stěn se můžeme řídit základními třemi hledisky.

Na prvním místě je estetické hledisko. Jak bude lišta nebo profil v kontrastu s podlahou působit?
Z pohledu designu doporučujeme vybrat soklové profily ve stejném nebo co nejpodobnějším barevném provedení, jako je odstín podlahy.
Zajisté také nic nezkazíte bílou klasickou lištou k jakémukoliv druhu podlahé krytiny. V dnešní době jsou moderní i tmavé profily v kombinaci se světlou podlahou. Z estetického hlediska bude vyšší lišta působit luxusnějším dojmem než lišta nízká. Navíc vyšší lišta více ochrání stěny před zašpiněním. Do malých místností se ale zpravidla vysoké lišty nehodí. Vyšší profily proto využijte pouze v případě větších prostor a místností.

Druhým hlediskem je praktičnost. Jak budou profily chránit stěny před znečištěním? Jaká je životnost profilů?
Praktičnost a životnost lišt a profilů závisí na druhu materiálu, ze kterého jsou vyrobeny. Rozhodně mezi oblíbené patří z praktického pohledu, odolnosti vůči vlhku a vodě - kovové profily a lišty. Nemusíte se ale bát ani dřevěných nebo plastových profilů. V dnešní době jsou lišty vyráběny profesioními technologiemi a vydrží po mnoho let. U plastových profilů může ovšem v průběhu let dojít, u bílých a světlých variant, ke žloutnutí či znečištění, které již z lišt nepůjde odstranit. Pokud ale zvolíte lišty plastové a tmavé tento problém vás trápit nemusí.

Na třetím místě je hledisko technické. Jak bude lišta ukotvena a spojena v rozích a koncích? Umožní profil překrytí kabelů?
Nejčastější se k montáži soklových lišt a profilů používá lepidlo. Tento způsob ale bohužel není nejlepší a ani nejtrvanlivější. Většina lišt má totiž snahu měnit svůj tvar v závislosti na změnách vlhkosti prostředí. Lišta tedy může mírně měnit svou délku a pokud je ještě navíc nalepena na štuk či sádrokarton, dojde zpravidla k jejímu odtržení. Lepší variantou je použít ke kotvení podlahových lišt a profilů vruty, případně ocelové trny. Tato metoda montáže má ale jednu malou nevýhodu a tou je viditelnost jejich hlaviček. U tmavších odstínů lišt jsou de facto nepostřehnutelné. Poslední a nejméně využívanou metodou je kotvení na klipy od výrobce profilů. Tento způsob montáže vyžaduje naprosto rovné stěny.

Pokud budete potřebovat další informace k soklovým lištám a profilům, neváhejte nás kontaktovat: Tel.: +420 724 535 046
Nebo nám napište e-mail na: obchod@cecetka.cz