Využijte dodatečné slevy 2 % na veškerý sortiment značky RAVAK! V objednávce stačí vložit kód ,,KOUPELNA,, a sleva je Vaše. Platí pouze tento týden.

Umyvadla do koupelny

Říká se, že koupelna je odrazem čistoty a krásy vašeho bydlení. Dá se na ni mnoho pokazit nebo z ní udělat skutečnou oázu klidu pro každodenní rituál a očistu. Jak je na tom ta vaše? Abyste při svém rozhodování nešlápli vedle, připravili jsme pro vás článek na téma: Jak vybrat to správné umyvadlo do vaší koupelny.

Umyvadlo je nedílnou součástí každé koupelny, ale také toalety. Musí ladit nejen se zbytkem vybavení, ale musí také splňovat vaše nároky na pohodlí, a přitom vyhovovat prostorovým dispozicím místnosti. Umyvadla v dnešní době mají mnoho podob, ať už se jedná o velikost, tvar nebo barvu. Vaše představy se však s výsledným komfortem a praktičností mohou velice záhy rozcházet. Předejděte omylům a dbejte nejen na vhodný výběr, ale též na správnou instalaci. Při dobré volbě se totiž právě umyvadlo může stát opravdovou perlou vaší koupelny.

Tvar a velikost umyvadla

Umyvadlo v koupelně by mělo ladit s celkovým designem. Nesmí být tedy ani velké, ani příliš malé. V dostatečně prostorné koupelně můžete volit umyvadlo velkých rozměrů a v malé koupelně přizpůsobte velikost umyvadla vašim možnostem. Při výběru vhodné velikosti se řiďte jednoduchou poučkou – vždy se vám do něj musí vejít obě ruce, aniž by voda stříkala ven.

Jaké jsou rozměry umyvadel?

  • Velká umyvadla se běžně vyrábí se šířkou 80 – 100 cm
  • Běžné umyvadlo má šíři 50 – 65 cm a hloubku okolo 45 – 50 cm
  • Malá umyvadla najdete s šíří okolo 50 cm
  • Umývátka seženete i se šířkou 35 cm a hloubkou 20 cm

Co se týká tvarů umyvadel, tak pokud vybíráte umyvadlo do staršího domu či bytu určitě volte umyvadlo s oblými tvary. Do moderního stylu můžete volit neotřelá geometrická řešení, například umyvadlo hranaté. V běžné domácnosti se pak nejlépe uplatní kompromis mezi předchozími dvěma variantami.

Umístění umyvadla

Vašemu výběru předchází plánování, co vše chcete do koupelny umístit. Budete chtít vanu či sprchový kout? Počítáte s koupelnovým nábytkem? Bude v koupelně toaleta? To jsou otázky, které rozhodují o konečné pozici a velikosti umyvadla. Myslete hlavně na své pohodlí. Z praxe je známé, že se běžně umyvadlo umisťuje do výšky 85 cm. Před umyvadlem by také mělo být minimálně 80 cm prostoru na pohodlný průchod před umyvadlem a zrcadlem atd. Po stranách umyvadla by měl zůstat volný prostor cca 10 cm.

Materiál umyvadla

Umyvadla do koupelny se dlouhá léta vyráběla především z glazované keramiky. Jejich výhody jsou nesporné, hladký a lesklý povrch se velmi snadno udržuje. V poslední době se však na trhu začínají prosazovat i jiné materiály jako jsou mramor, sklo, akrylát nebo třeba kámen či dřevo. Výjimkou není ani kombinace více materiálů.

Typy umyvadel

Umyvadla můžeme rozdělit do několika základních skupin, podle jejich typu:

Závěsné umyvadla 

Klasické a často používané řešení do malých i velkých koupelen. Zavěšuje se na zeď a běžně se setkáte s jeho rozšířením o nohu, která zakrývá odtok vody. Výhodou závěsných umyvadel je úspora místa, kterou nabízejí a tvarová různorodost.

Zápustná umyvadla

Zápustná umyvadla jsou společně s klasickými umyvadly nejčastěji používaným tipem umyvadel. Díky své popularitě jim výrobci přikládají patřičnou váhu – setkáte se tak s mnoha tvary a barevnými variantami, které vás svojí nevšedností dokážou mile překvapit. U zápustných umyvadel si můžete vybrat ze dvou možností zapuštění. A to úplné zapuštění nebo jen částečné zapuštění.

 

Nábytková umyvadla 

Umyvadla do nábytku jsou jinou variantou zápustných umyvadel, které jsou speciálně určeny k osazení do nábytku nebo na nábytek. Nejčastěji jde o umístění do koupelnové skříňky.

Umyvadla na desku 

Největším trendem posledních let jsou bez pochyb umyvadla na desku. Kouzlo je v tom, že umístíte krásné umyvadlo na plochu, kterou si sami vyberte. Díky tomu budete mít i v okolí umyvadla dostatečně velký odkládací prostor. Do moderních rodinných domů se rozhodně hodí umyvadla na desku v hranatých tvarech nebo kulatých baňatých tvarech.

Umývátka 

Umývátka jsou minimalistickým řešením pro malé toalety nebo technické místnosti. Umývátka mají sloužit především jen pro mytí rukou. Díky umývátku vám na WC nebude zabírat umyvadlo téměř žádný prostor a v technické místnosti ho uvítá zajisté každá hospodyňka. 

Dvojumyvadla 

Rodina s větším počtem členů domácnosti a velkým prostorem v koupelně si žádá také velké umyvadlo. Ale proč nezvolit rovnou praktické řešení ve formě dvojumyvadla? Jde o velkorysé řešení, které odbourává pocitový stres při ranním boji o místo v koupelně u umyvadla. Výhodou dvojumyvadel je také obdivuhodný odkládací prostor, který díky jeho umístění do koupelny získáte. Nemusíte tak řešit další prostor na odkládání kartáčků a jiných kosmetických potřeb.

Pokud budete potřebovat poradit s výběrem vhodného umyvadla, kontaktujte nás telefonicky na Tel.: +420 724 535 046 (Po-Pá 9 - 18 hod). Nebo nám můžete napsat e-mail na: obchod@cecetka.cz

Neváhejte a objednejte on-line z pohodlí Vašeho domova.
ČEČETKA s.r.o. (cecetka.cz)