Využijte dodatečné slevy 2 % na veškerý sortiment značky RAVAK! V objednávce stačí vložit kód ,,KOUPELNA,, a sleva je Vaše. Platí pouze tento týden.

Výběr obkladů a dlažby do interiéru

Čeká vás výběr obkladů a dlažby do vstupní haly, obýváku, kuchyně či koupelny? Porozhlížíte se po podlahové krytině do vašeho nového domova? Jak, co nejlépe vybrat interiérové obklady a dlažbu? Nehleďte jen na design, ale i na důležité vlastnosti obkladů a dlažeb.

V prvním kroku se zamyslete nad charakterem a využitím místnosti, do které obklad či dlažbu vybíráte. V dnešním článku si projdeme jednotlivá kritéria výběru, aby pro vás byl následný pohyb v dané místnosti vždy bezpečný a pohodlný a také, aby úklid a údržba podlahy, byla snadná.

Jaké jsou klíčové vlastnosti obkladů a dlažby pro interiér? Při výběru je důležité zvážit rozměr dlaždic a obkladů, povrchovou úpravu, design, protiskluznost, čistitelnost, otěruvzdornost a odolnost.

Design

V dnešní době již není využití dlažby v domácnosti chladné, nudné a monotónní. Právě naopak! Máte na výběr z mnoha designových stylů, vzorů a vizuálů. Tím získáte opravdu krásnou a výjimečnou podlahu s vysokou odolností a dlouhou životností. Pro inspiraci vám přinášíme moderní typy dlažby. Jaké to jsou?

Dlažba v imitaci dřeva

Dlažba v imitaci dřeva působí v interiéru velmi útulným dojmem, navozuje pocit tepla a bezpečí. Keramická dlažba se vyrábí také v různých tvarech, ať už ve tvaru dřevěných prken, fošen, parket nebo mozaiky. Od své přírodní předlohy je k nerozeznání. Věrně napodobuje barevnost, kresbu i strukturu dřeva. Na rozdíl od skutečného dřeva si ale po dlouhou dobu zachovává tvar, nekroutí se, nevysychá, není ji potřeba brousit a ani natírat.

Dlažba v imitaci betonu

Preferujete minimalistický a industriální vzhled interiéru? Pokud ano, vsaďte na dlažbu v imitaci betonu. Dlažba v imitaci betonu má lepší užitné vlastnosti než obyčejný beton. Dlažba v imitaci betonu se nedrolí, nešpiní a není pórovitá. V současné době je velkým trendem i betonová stěrka.

Dlažba v imitaci mramoru a kamene

Mramorová dlažba dodá místnosti honosný a elegantní vzhled. Díky lesklému povrchu rozzáří váš interiér a bude působit luxusním dojmem. Kamenná dlažba pak nabízí spoustu možností, od hladkých industriálních povrchů až po hrbolaté retro dlažby, které jsou vhodné na venkovské chalupy.

Dlažba v imitaci kovu

Prvky kovu stále více pronikají do nových moderních domů, a to v různých podobách. Nejčastěji se objevují ve formě mozaiky s odlesky do stříbrné nebo zlaté barvy. Dále se s imitací kovu můžeme setkat i u velkoformátových dlažeb.

Rozměr

Výběr dlažby do interiéru skýtá neomezené možnosti, a to i co se rozměrů týká. Obecně platí, že čím větší bude mít dlažba rozměr, tím lépe na ní daný design vynikne. V klasických interiérech jsou zcela běžné rozměry 60×60 cm, ale také třeba 80×80 cm, 40×120 cm a další.  U dlažby větších rozměrů, ale zároveň také počítejte s vyššími náklady.

Luxusní lesk nebo matná elegance?

Pokud se vám líbí lesklé dlažby a obklady nenechte si je vymluvit. Lesklá dlažba odráží světlo a chodba nebo obývák tak díky ní doslova rozzáří a získá punc luxusu. Lesklá dlažba může více klouzat oproti matné dlažbě. Také je lesklá dlažba náchylnější na poškrábání. Proto je u lesklé dlažby důležité dobře zvolit stupeň otěruvzdornosti. Ten je označen římskými číslicemi od I. do V. Pro domácnosti je vhodný stupeň II.-III., jen u vstupních hal a chodby se doporučuje stupeň IV.-V. Pokud se vám líbí spíše matné dlažby a obklady, ty vám do domácnosti dodají nádech elegance a útulnosti.

Údržba obkladů a dlažby

Náročnost keramických dlažeb na údržbu není nijak velká. Stačí je vytírat s přípravkem na dlažbu nebo vodou s jarem. Pouze u obkladů a dlažeb, které mají reliéfní vzory může docházet k potřebě důkladnějšího čištění. Ideální je volit obklady a dlažby například v imitaci dřeva či betonu, na který nejsou žádné nečistoty téměř vidět.

Kde všude se dají obklady a dlažby využít?

Krásná moderní dlažba nemusí být položena pouze na podlaze. Kde všude ji můžeme uplatnit? V interiéru s ní můžete skvěle čarovat. Využijte ji například jako obklad za kuchyňskou linku, obložení zdi za krbem, luxusní dekorace za televizí v ložnici, obložení barového pultu nebo třeba obložení celé jedné pohledové zdi v chodbě. Na tyto obklady se hodí dekory v designu kamene nebo mramoru. Z bílé zdi se tak rázem stane klenot a dominanta domu.

Inspiroval Vás náš článek pro výběr obkladů a dlažby? Pokud budete potřebovat poradit v oblasti obkladů a dlažby, kontaktujte nás telefonicky na Tel.: +420 724 535 046 (Po-Pá 9 - 18 hod). Nebo nám můžete napsat e-mail na: obchod@cecetka.cz

Neváhejte a objednejte obklady a dlažby on-line z pohodlí Vašeho domova.
ČEČETKA s.r.o. (cecetka.cz)