Využijte dodatečné slevy 2 % na veškerý sortiment značky RAVAK! V objednávce stačí vložit kód ,,KOUPELNA,, a sleva je Vaše. Platí pouze tento týden.

Jak změřit, vybrat a vyčistit WC sedátko?

Při zařizování nové koupelny nebo její rekonstrukci většinou kupujete WC sedátko společně s toaletou. V tomto případě nemusíte tvar a přesné rozměry řešit, protože kupujete WC i s WC sedátkem, které na sebe budou dokonale sedět. Co ale dělat v případě, že se Vám prkénko rozbije? Jak vybrat nové kompatibilní WC sedátko k záchodové míse?

Na první pohled se to zdá jako jednoduchý úkol, ale při jeho výběru a nákupu se musíte soustředit na několik důležitých parametrů.

Vyhráno máte, pokud na svém původním WC sedátku najdete kód od výrobce s označením modelu. V tomto případě se stačí podívat na náš e-shop, vyhledat WC sedátko a stejný model si objednat. Ovšem pokud označení neznáte nebo se stejný model prkénka již nevyrábí, budete muset prkénko změřit a také se Vám budou hodit naše rady, jak prkénko vybrat.

Pokud se chcete pohodlně usadit a užít si svou soukromou chvilku, tak by nové WC sedátko mělo odpovídat přesným rozměrům stávající keramiky. Šířka, výška a tvar prkénka jsou důležitá proto, aby sedátko dokonale kopírovalo tvar WC mísy. Může jít o tvar oválný nebo hranatý. Také záleží na materiálu, ze kterého je prkénko vyrobené. Už dávno se nejedná pouze o plast, i když po plastu je poptávka stále nejsilnější. Dále je také důležité věnovat pozornost úchytům, funkcím, technologiím a designu WC sedátka.

Jak změřit záchodové prkénko?

I když jde o relativně jednoduchý tvar, je dobré vědět, co změřit a od čeho se odpíchnout při jeho nákupu. Postačí Vám znát 3 až 6 rozměrů pro správné dosedání WC prkénka na klozet.

  • rozteč – vzdálenost mezi místy uchycení WC sedátka (A)
  • šířka záchodového prkénka – vzdálenost mezi nejširšími vnějšími body (B)
  • vnější délka WC sedátka (C)
  • celková vnější délka WC sedátka od závitů po nejdelší okraj (D)
  • šířka vnitřního prostoru WC sedátka (E)
  • délka vnitřního prostoru WC sedátka (F)

Materiál WC sedátka

Nejpoužívanějším materiálem, jak už jsme si zmínili výše, je plast, konkrétně vysoce odolný duroplast, který můžete vidět nejčastěji v bílém provedení. Levnější WC prkénka bývají vyrobené z polypropylenu, což je velmi často používaný plast s vynikající chemickou odolností. Můžete se ale setkat i s dalšími materiály, jako je například polyresin, lakovaná MDF deska, dýhované dřevo a jiné speciální materiály WC prkének. Úchyty WC sedátek mohou být plastové, nerezové, kovové nebo mosazné. Od materiálu úchytů se odvíjí i cena sedátka. Duroplastová sedátka mají většinou nerezové nebo kovové úchyty. A levnější varianty mívají panty plastové. 

Technologie záchodového prkénka

Už jste slyšeli o technologii SoftClose? Jde o systém pomalého sklápění, díky kterému výrazně zvýšíte bezpečnost při zavírání toalety, snížíte množství hluku a prodloužíte životnost samotného produktu. SoftClose funguje tak, že WC sedátko při sklápění nebouchne o mísu, ale pomalu se postupně samo a tiše sklápí. 

Další technologií je: Rychloupínací systém. Tato funkce Vám usnadní montáž a údržbu toalety. Sedátko lze sundat a nandat pouhým stlačením.

Antibakteriální úprava je novou inovací u WC sedátek. Ošetření povrchu sedátka antibakteriální úpravou Vám zajistí ochranu proti mechanickému poškození a také zaručí čistotu Vaší toalety.

Design WC sedátka

Klasikou a nejoblíbenější variantou WC sedátka zůstávají bílá prkénka. Jsou tradiční a hodí se do všech stylů koupelen a samostatných místností toalet. Je jen na Vás, zda zvolíte tvar čtvercový nebo oblý. Pro ty, kteří by rádi svou toaletu něčím oživili se také na trhu nabízí WC prkénka s barevnými nebo přírodními motivy. A nesmíme zapomenout také na dětská barevná WC sedátka.

Speciální záchodová prkénka

Každá životní fáze vyžaduje speciální řešení, a to si uvědomují i výrobci WC sedátek. V kategorii speciálních WC sedátek tedy můžete objevit dětská WC sedátka, bidetová WC sedátka, WC sedátka polstrovaná nebo WC sedátka ultratenká, WC sedátka pro handicapované či WC sedátka pro seniory.

Údržba a čištění WC sedátek

Jak efektivně vyčistit záchodové prkénko? Toaletě věnujeme většinou velkou pozornost, ale WC sedátko je samostatnou kapitolou. Těžko přístupná místa u WC sedátka se čistí velmi těžko. Plastová WC sedátka navíc časem mohou měnit svou barvu z dokonalé, čisté, bílé na barvu nehezky žlutou. Proto je důležité věnovat jak toaletě, tak i WC sedátku pravidelnou péči. WC společně se záchodovým prkénkem se doporučuje čistit minimálně 1x týdně. Existuje mnoho babských rad, jakými prášky a postřiky očistu provádět. Pokud se Vám ale neosvědčily, nebo spíš preferujete ověřené čisticí prostředky, můžete je zakoupit na našem e-shopu.