Využijte dodatečné slevy 2 % na veškerý sortiment značky RAVAK! V objednávce stačí vložit kód ,,KOUPELNA,, a sleva je Vaše. Platí pouze tento týden.

Vybíráme sprchové kouty a vaničky

I tento rok vyhrává sprchování nad koupáním ve vaně. Jedním z koupelnového trendu pro rok 2022 je právě pořizování sprch, sprchových koutů a sprchových stěn walk in do koupelny. Sprchování je rychlejší, hygieničtější a levnější než klasické koupání ve vaně. Sprchové kouty také šetří místo v koupelně, a to je pro mnoho domácností prioritou. Existují dvě skupiny lidí, jedni, kteří dávají přednost vaně a druzí, kteří využívají jen sprchové kouty. Pokud patříte ke druhé a větší skupině příznivců sprchových koutů, jste tu správně. Přečtěte si celý článek až do konce.

Nezáleží na tom, kolik času v koupelně trávíte, vždy by vám tam mělo být příjemně, abyste se mohli uvolnit, umýt a zrelaxovat zároveň. Při výběru nového sprchového koutu tedy myslete i na to, aby byl sprchový kout pohodlný, praktický a především bezpečný. Jak si správně vybrat?

Důležitým kritériem při výběru sprchového koutu je velikost vaší koupelny. Pokud vám to prostor umožňuje, sáhněte spíše po prostornějším sprchovém koutu, který vám dopřeje pohodlné sprchování. V případě, že máte malou koupelnu, zvolte speciální menší sprchový kout, který zajistí úsporu místa, ale neztratíte komfort při sprchování. Standardní rozměry sprchových koutů se pohybují od 75 cm – 120 cm. Seženete však i 60 cm nebo 200 cm sprchové kouty. Pokud využijete sprchové dveře v kombinaci s pevnou stěnou, rozměry nebudete limitováni.

Zvažte také umístění sprchového koutu v prostoru. Zda si vyberete klasický čtvrtkruhový nebo čtvercový sprchový kout, sprchovou stěnu walk in nebo sprchový kout bezrámový. A také zda budete potřebovat vaničku nebo si necháte zabudovat žlab či rošt.

3 typy konstrukce

Bezrámový typ
Stěny sprchového koutu tvoří pouze bezpečnostní sklo a panty. Sprcha působí subtilně a je designově vyladěná.

Půlrámový typ
U půlrámového sprchového koutu je konstrukce, kde chybí svislé vnitřní profily.

Celorámový typ
Jde o nejrozšířenější konstrukci sprchových koutů, v níž jsou skla usazena do profilu po celém svém obvodu. Sprchový kout je odolný a vydrží i méně slušné zacházení.

Nepodceňujte způsob otevírání a zavírání dveří u sprchového koutu. Jde o nejpoužívanější část sprchového koutu a musí opravdu hodně vydržet.

4 způsoby dveří

Zalamovací systém
Při otevírání a zavírání sprchového koutu se zalamovacím systémem se jednotlivé části sprchového koutu zalamují a výhodou je, že vzniká dostatečně velký vstup. Navíc zalamování směrem dovnitř koutu zamezí odkapávání vody ven na podlahu.

Pivotový systém
Dveře s pivotovým systémem jsou usazeny v otočném čepu a otevírají se směrem ven. Kapky vody tedy mohou stékat na podlahu. U pivotového systému dveří je zapotřebí volný okolní prostor kolem dveří, aby nám nenarazily do koupelného nábytku nebo umyvadla.

Pantový systém
Tento způsob dveří spočívá v zabudovaných pantech v bezpečnostním kaleném skle s kvalitním chromováním.

Posuvný systém
Nejoblíbenější je posuvný způsob dveří, protože šetří místo v koupelně. Důležité je jen zkontrolovat kvalitní pojezdy, kolečka a ložiska nebo kluzák. Kvalitní posuvné dveře u sprchového koutu by neměly drhnout. Měly by fungovat lehce a tiše.

Výplně dveří

Samotné dveře mají výplně z plastu, nebo skla. Plast je levnější, neváže na sebe vodní kámen a lépe se udržuje. Kalené sklo je luxusnější a jeho povrchová úprava ulehčuje práci při údržbě, protože brání vytváření usazenin a nehezkých map na skle. Sklo může být průzračné, čiré nebo kouřové a broušené. Plast může být matný nebo i s efektem kapek vody.

Se sprchovou vaničkou nebo se žlabem?

Klasické sprchové kouty jsou montovány se sprchovými vaničkami, jejichž výhodou je, že nemusíte provádět žádné stavební zásahy do podlahy. Sprchovou vaničku si můžete vybrat akrylátovou nebo z litého mramoru. Oproti tomu sprchové stěny mohou být instalovány přímo na podlahu a v tomto případě byste neměli zapomínat na sprchový žlab, který musí být umístěn a vyspádován tak, aby vám voda při sprchování nenatekla do koupelny.

Příslušenství ke sprchovým koutům?

Korunkou krásy ve sprchovém koutu je vodovodní baterie. Ideální variantou je sprchová nebo podomítková baterie, která nijak nevyčnívá a esteticky ladí s okolním prostorem. Na našem e-shopu ČEČETKA s.r.o. seženete veškeré sprchové vybavení a doplňky pro Vaši koupelnu. Na co dalšího ještě nesmíte zapomenout? Zajisté na ruční sprchu nebo sprchový systém, dávkovač na mýdlo či sprchový gel a také držák na mýdlo. V blízkosti sprchového koutu nesmí chybět držák nebo háček na ručníky. Nabízíme vše na jednom místě, vyberte si u nás.

Nově na našem e-shopu – sprchové kouty JIKA

Sprchové kouty Jika se vyznačují plnou kompatibilitou se sprchovými vaničkami Jika. Bezpečnostní skla sprchových koutů Jika jsou z vnitřní strany opatřeny speciální úpravou Jika perla Glass, která zjednodušuje údržbu sprchových koutů. Materiál rámu sprchových koutů je vyroben z hliníku. Jika sprchové kouty jsou tak kvalitní, odolné a designové.

Naše tipy - inspirace pro Vás

Novinka pro rok 2022 je sprchový kout NION, který je k dostání ve čtvercové i čtvrtkruhové variantě. Vyroben je z 6 mm silného bezpečnostního skla a je opatřen povrchovou úpravou JIKA perla GLASS, díky které je jeho údržba opravdu jednoduchá. K dispozici je navíc klasická varianta s transparentním sklem nebo s dekorem arctic.